Δύσκολη πρόκριση για Μπάγερν

Η φάση των “16″ για το Κύπελλο Γερμανίας ολοκληρώθηκε σήμερα με τέσσερις αναμετρήσεις. Λειψία, Άουγκσμπουργκ, Σάλκε και Μπάγερν πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση, με την Μπάγερν να δυσκολεύεται.

Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 2-3

Η Χέρτα Βερολίνου υποδέχτηκε την Μπάγερν Μονάχου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση στην παράταση, νικώντας με 2-3.

Δύο γκολ σημειώθηκαν πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα. Στο τρίτο λεπτό, ο Μίτελσταντ δέχτηκε την πάσα του Κάλου και χωρίς να διστάσει έκανε το δυνατό σουτ, κάνοντας το 1-0.

Λίγο αργότερα (4′), ο Γκναμπρι ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να φτάσει στην ισοφάριση και το 1-1. Η Μπάγερν δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν χρειάστηκε λίγα λεπτά για να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Στο 49′, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Γκράνμπι πήρε την τέλεια πάσα, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι για το 1-2.

Στο 67′, ένα καταστροφικό λάθος της Μπάγερν έδωσε την ευκαιρία στην Χέρτα να ισοφαρίσει. Η Σάλκε εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και από κοντινή απόσταση έκανε το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί, αλλά χωρίς επιτυχία. Το 2-2 έμεινε ως το τέλος και έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Η όμορφη συνεργασία Λεβαντόφσκι και Κομάν έβαλαν μπροστά την Μπάγερν. Ο Κομάν βρέθηκε στην περιοχή πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του συμπαίκτη του και σκόραρε για το 2-3. Η κούραση ήταν εμφανής και στις δύο πλευρές, έτσι η Μπάγερν πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Λειψία-Βόλφσμπουργκ 1-0

Η Λειψία υποδέχτηκε την Βόλφσμπουργκ στο Red Bull Αρένα και κατάφερε να πάρει την πρόκριση νικώντας με 1-0.

Στο 9′, ο Κούνια βρέθηκε στην περιοχή και μετά από την πάσα που δέχτηκε κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, ώστε να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Λειψία είχε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει κι άλλο το σκορ, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Βόλφσμπουργκ, από την άλλη, δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους, για να ισοφαρίσει, παρά τις αλλαγές του προπονητή. Το σκορ δεν άλλαξε και το 1-0 έμεινε ως το τέλος, με αποτέλεσμα η Λειψία να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Χόρταιν Κιλ- Άουγκσμπουργκ 0-1

Χόρταιν Κιλ και Άουγκσμπουργκ ήρθαν αντιμέτωπες στο Χόλσταιν Στάδιο, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-1, παίρνοντας την πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να ανοίξουν το σκορ. Οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι προπονητές έκαναν αλλαγές , σε μια προσπάθεια να αλλάξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 85′ δια ποδός Γκρεγκόριτς.

Ο Δανός βρέθηκε στην σωστή θέση για να κάνει το σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση και η Άουγκσμπουργκ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σάλκε- Φορτούνα Ντίσελντορφ 4-1

Στο Βέλτινς Αρένα, η Σάλκε φιλοξένησε την Φορτούνα Ντίσελντορφ και επικράτησε εύκολα με 4-1, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η κατοχή της μπάλας ανήκε στην Σάλκε, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και να ανοίξει το σκορ. Στο ημίωρο, η Σάλκε βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Κουτούκου. Στο 30′, βρέθηκε στην περιοχή και δέχτηκε την πάσα, στέλνοντας την μπάλα στην γωνία για το 1-0.

Ο Σανέ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 48′. Βρέθηκε στην περιοχή, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το 2-0.

Πριν την συμπλήρωση μιας ώρας, η Σάλκε σημείωσε και τρίτο γκολ, μηδενίζοντας τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Ο Ουτ στο 53′, ήταν στο σωστό σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας, κάνοντας το 3-0.

Η Φουρτούνα μείωσε στο 71′ με τον Χένινγκς, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή όταν πήρε την πάσα και νίκησε τον τερματοφύλακα, που ήταν εκτός εστίας, κάνοντας το 3-1. Η Σάλκε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού σημείωσε ακόμα ένα γκολ, παρόλο που είχαν διαφορά ασφαλείας. Ο Σανέ , στο 87′, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, για το 4-1.