Δύσκολο τρίποντο για την Εθνική Νέων

Η Εθνική Νέων κατάφερε να κερδίσει την αξιόμαχη Λιθουανία με 1-0 στο Γρηγόριος Λαμπράκης, για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2021.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στο μηδέν τους Έλληνες μέχρι το 80′, όπου εκεί λύγισαν και έχασαν εν τέλει το παιχνίδι. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Γιάννης Μπουζούκης.

Το σύνολο του Γκούμα ήταν πολύ καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή και πέντε σουτ στο στόχο έναντι ένα των Λιθουανών, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Το γκολ άργησε να έρθει για τους διεθνείς νέους μας, αλλά το βρήκε στο 80′ με τον Μπουζούκη μετά από ασίστ του Λημνιού, αποδεικνύοντας την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο και με το σκορ στον αγώνα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Εθνική  να παίρνει το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμες αγωνιστικές και να παραμένει στην πρώτη θέση του ομίλου των προκριματικών του Γιούρο.

Ελλάδα Κ21 (Γκούμας): Σιαμπάνης, Κατράνης, Δημητρίου, Εβαγγέλου, Νάτσος, Μπουζούκης (81′ Μιλόγεβιτς), Ρέτσος, Μπαλογιάννης (90+1′ Μπότος), Λημνιός, Καμπετσής (46′ Ντουβίκας), Γαϊτανίδης (55′ Νταβιότης)

Λιθουανία Κ21 (Βενσεβίτσιους): Κραπίκας, Στοκούνας, Σάτκους, Αρμάλας, Ουζέλα, Μιλάσιους (86′ Αμιρζιάν), Μεγκελαΐτης, Γιανκάουσκας (74′ Βαρέικα), Ανταναβίτσιους (89′ Ραμανάουσκας), Σεσπλάουκις, Ντουμπίκας (86′ Κλονιούνας)