Δύσκολο τρίποντο της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Λεγκανιές

Για την 20η αγωνιστική της Λα Λίγκα, η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη με 3-1 από την δύσκολη Λεγκανιές του αρχηγού Δημήτρη Σιόβα. Με νίκη συνέχισε η Μπάρτσα στο πρωτάθλημα που πλέον κοιτά το ματς κυπέλλου με την Σεβίλλη για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε με διάθεση για γκολ, ωστόσο έπεσε πάνω στην πολυπρόσωπη άμυνα των «Λος Πεπινέρος». Οι «Mπλαουγκράνα» με την συμπλήρωση 20΄ ήταν η ομάδα που πίεζε αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει μεγάλη φάση στα καρέ του Κουέγιαρ. Η πρώτη φάση για γκολ ήταν στο 24΄με τον Σουάρεζ να αστοχεί . Πέντε λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός άγγιξε το γκολ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στην τρίτη προσπάθεια η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί με τον Ντεμπελέ να αρχίζει την φάση, τον Άλμπα να σεντράρει, και τον Γάλλο να κάνει το 1-0 στο 32΄.

Στην συνέχεια η Λεγανίες προσπάθησε να απειλήσει με τον Εν-Νεσίρι αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κίνδυνο για τον Τερ Στεγκεν. Το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου μέρους .

Στην επανάληψη η Μπάρτσα συνέχισε όπως και στο πρώτο καθως απείλησε πρώτη στο  48′ με το σουτ του Κοουτίνιο να περνά άουτ.  Στην συνέχεια η Μπάρτσα έψαχνε να βρει τους διάδρομους για το γκολ, αλλά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στην πρώτη τους ευκαιρία με δράστη τον Μπρέθγουεϊτ στο 57΄μετα από ωραία αντεπίθεση, ο Νορβηγός κέρδισε στο σπριντ τους αμυντικούς της Μπαρτσελόνα .

Μετά το γκολ η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε απείλησε με τον Ντεμπελέ όμως ο Σιόβας έκοψε τον Γάλλο , ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα βγήκε αναγκαστικά καθώς τραυματίστηκε όταν γλίστρησε.   Το 2-1 το σημείωσε ο Σουάρες στο 71΄από κοντά. Η ομάδα του Πελεγκρινο αν και ήταν πίσω στο σκορ πάλεψε για το γκολ όμως ο Σάντος και Μπρέθγουεϊτ στάθηκαν άτυχοι.  Το τελικό 3-1 το σημείωσε ο Μέσι στις καθυστερήσεις με τον Αργεντινό να έρχεται από τον πάγκο.

Πλέον η Μπαρτσελόνα είναι στην πρώτη θέση με 46 βαθμούς, ενώ η Λεγανιές παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού,

Στα άλλα ματς η Σοσιεδάδ πήρε δύσκολη ισοπαλία  2-2 από την Ράγιο Βαγεκάνο  που παρέμεινε εντός της επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού. Ενώ η Λεβάντε πηρε την νικη με 2-0 επί της Βαγιαδολίδ.