Εμπόδιο στη νίκη της Μπαρτσελόνα η Έιμπαρ

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν Έιμπαρ και Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της 38ης και τελευταίας αγωνιστική της La Liga, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 47 βαθμούς.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η Έιμπαρ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 20’ άνοιξε το σκορ με τον Κουκουρέγια για το 1-0.

Κινητήρια δύναμη για τον Μέσι φάνηκε να ήταν το γκολ των γηπεδούχων καθώς μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε δύο προσωπικά τέρματα και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Μπλαουγκράνα» με 1-2.

Το παιχνίδι στα ίσα έφερε ο Ντε Μπλασις στο 45’ και με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σίλεσεν, για το τελικό 2-2.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ και οι δύο ομάδες να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στο σκορ.

Σκόρερ: 20’ Κουκουρέγια, 45’ Ντε Μπλασις / 31’ , 32’ Μέσι

Έιμπαρ: Ντίμτροβιτς, Ντε Μπλασις, Ολιβέιρα, Ρεμις (77’ Αλβάρεζ), Άνχελ, Ορεγιάνα, Εσκαλάντε, Τζόρνταν, Κουκουρέγια, Ενρίκ (66’ Κίκε) , Τσάρλς

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Άλμπα, Λενγκλε, Πικέ, Σεμέδο (46’ Βάγκε) , Ρακιτιτς, Μπουσκέτς (65’ Αλένια), Βιντάλ, Μάλκομ (73’ Πέρεθ), Μέσι, Ρομπέρτο