Ε(Χ)ασαν και οι τέσσερις

Για την 29η αγωνιστική της La Liga τα παιχνίδια των Εϊμπάρ με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και της Βαγιαδολίδ και της Θέλτα έληξαν ισόπαλα με 2-2 και 0-0 αντίστοιχα.

Οι αγώνες:

Εϊμπάρ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 ( Κίκε 19′, Ορεγιάνα 78′ – Ραούλ Γκαρσία 7′, Βιγιαλίμπρε 81′ )

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ανατροπές Εϊμπαρ και Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν μπόρεσαν να πάρουν την νίκη και έμειναν στο τελικό 2-2.

Μόλις στο 7ο λεπτό η Αθλέτικ Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι από το χέρι που έκανε ο Εσκαλάντε στην περιοχή της Εϊμπάρ και ο Ραούλ Γκαρσία ευστόχησε για το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα, ο Λεόν μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Κίκε και αυτός με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο 19′.

Στο 51′ ο Μεντιμπάρ, που βρίσκονταν στο πάγκο δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρόλα αυτά η Εϊμπάρ στο 78′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορεγιάνα.

Το τελικό 2-2 έγραψε ο Βιγιαλίμπρε στο 81′ με γυριστό ύστερα από σέντρα του Γκαρσία.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπιλμπάο βρίσκεται στην 10η θέση με 39 πόντους ενώ η Εϊμπάρ στην 16η με 28, τρεις πόντους πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και την 18η Μαγιόρκα.

Οι συνθέσεις:

Εϊμπάρ: Ντιμίτροβιτς, Αρμπίλα, Ολιβέιρα, Κοτέ, Κορρές, Λεόν( Ντε Μπλάσις 82′), Εσκαλάντε (Ντιόπ 85′), Εσποσίτο, Ορεγιάνα (Χριστόφορο 90+2′), Κίκε, Ένριτς (Τσάρλς 82′)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Μαρτίνεθ, Αλβάρες, Μπερχίτς, Κάπα, Γκαρσία, Βέσγκα, Κόρντομπα (Γουίλιαμς 46′), Μουνιαίν ( Βιγιαλίμπρε 78′), Λαραθάμπαλ (Λέκουε 66′), Γκαρσία( Ιμπάι 78′)

Βαγιαδολίδ – Θέλτα 0-0

Θέλτα και Βαγιαδολίδ έμειναν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης με ελάχιστες καλές φάσεις.

Στην μονή σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους, στο 41′, ο Τόνι Βίγια πέρασε δύο παίχτες και από το σημείο του πέναλτι δεν σημάδεψε σωστά και επέτρεψε στον τερματοφύλακα να στείλει την μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος η Θέλτα μπήκε πιο δυναμικά και έχασε ευκαιρία με τον Άσπας που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μασίπ στο 51′.

Αλλά στην σημαντικότερη ευκαιρία του παιχνιδιού, στο 71ο λεπτο, ο Άσπας έκανε κακή εκτέλεση κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μασίπ και έγινε ο ήρωας του παιχνιδιού.

Η ισοπαλία αυτή έδωσε στην Θέλτα αέρα δύο πόντων από την 18η Μαγιόρκα και βρίσκεται στην 17η θέση με 27 βαθμούς ενώ η Βαγιαδολίδ έφτασε την 14η θέση και τους 33 βαθμούς.

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Μογιάνο, Σαλισού, Νάτσο, Φερνάντες, Πλάνο (Χέρβιας 62′), Μίτσελ (Φέντε 62′), Αλκαράθ (Ρούμπιο 78′), Βίγια, Ουνάι, Γκουααρντίολα ( Μπεν Αρφά 78′)

Θέλτα: Μπλάνκο, Μουρίγιο, Αραούχο, Αϊντού, Πλάζα, Βάσκες (Μέντες 92′), Μπέλτραν, Ραφίνια, Γιοκουσλού, Σμόλοφ (Σουάρες 62′), Άσπας