Έχασαν βαθμούς Λυών, Λιλ και Ναντ

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η Τουλούζ έκανε τη διαφορά και επικράτησε της Λιλ. Η Λυών και η Ναντ στραβοπάτησαν από τις Ντιζόν και Μέτς, αντίστοιχα, όπως και η Ανζέ από τη Μπρεστ.

Η Τουλούζ νίκησε με 2-1 της Λιλ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 58’ με τον Σανόγκο και στο 66’ έκαναν το 2-0 με τον Γκραντέλ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η Λιλ είναι να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Φόντε για το 2-1.

Δύσκολα έβαλε η ουραγός της βαθμολογίας Ντιζόν στην Λυών, καθώς κατάφερε να της «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας(0-0). Ισόπαλες αναδείχτηκαν και η Νιμ με την Αμιέν με τον Μαρτίνεθ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Καλαμπρέσι στις καθυστερήσεις (90’+4′) ισοφάρισε για το 1-1.

Την ήττα από την Μετς γνώρισε η δεύτερη στην βαθμολογία Ναντ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους για 87’ λεπτά και ο Τιάλε πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σταματώντας το νικηφόρο σερί των φιλοξενούμενων.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ρεμς που επικράτησε της Μονπελιέ με 1-0, χάρη στον Αμπντέλχαμιντ που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.