Έχασε την πρόκριση μέσα από τα χέρια του ο Λεβαδειακός

Η Παναχαϊκή υποδέχτηκε τον Λεβαδειακό στην Πάτρα, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 2-1, “κλέβοντας” την πρόκριση από τους Βοιωτούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9′ με το σουτ του Κυνηγόπουλου να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται.

Η Παναχαϊκή επιχείρησε να απειλήσει την εστία του Μπάγιτς, χωρίς αποτέλεσμα. Τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Μωραΐτης στο 69′, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Ζημόπουλο, παίρνοντας περίεργα φάλτσα, καταλήγοντας, όμως, στα δίχτυα, για το 2-0. Ο Μαρκόφσκι κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 77′, με κεφαλιά. Η μπάλα έσκασε στο έδαφος ξεγελώντας τον τερματοφύλακα. Οι Βοιωτοί δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 30′ Φουρλάνος, 35′ Πλέγας – 80′ Καραχάλιος

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Ντάριο, Σταθόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Φουρλάνος (Μουστακόπουλος 64′), Πλέγας (Σωτήριος 82′), Μαυριάς (Αργυρόπουλος 71′), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Ελευθεριάδης

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Νανγκίς, Καθάριος (Ιωαννίδης 66′), Ταρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Κρνέτα (Σαβαντογκό 46′), Βίντεκερ (Στανόγιεβιτς 58′), Λιάγκας