Έχασε την πρωτιά η Ρεάλ

Στην 25η αγωνιστική της Λα Λίγκα, η Λεβάντε υποδέχτηκε την Ρεάλ Μαδρίτης στο Στάδιο Θιουτατ ντε Βαλένθια και επικράτησε με 1-0.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση και δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 11′, όταν ο Μπενζεμα βρηκε τον χώρο να κάνει το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας σταμάτησε την μπάλα. Οι απειλητικές εμφανίσεις της “Βασίλισσας” συνεχίστηκαν, αλλά χωρίς επιτυχία και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να απειλήσει στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Στο 79′, ο Μοράλες βρέθηκε στο όριο της περιοχής μετά από εξοχη πασα και έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Με αυτή την ήττα, η Ρεάλ έχασε την πρωτιά μένοντας δύο βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα.

Κιτρινες: Ρότζερ – Ραμος, Κασεμιρο

Λεβαντε: Αμπαρισκετα, Τόνο, Γκονζάλες, Ποστιγκο, Μιραμον, Μπαρντι, Καμπάνα, Βουκσεβιτς, Μοράλες, Μαγιοραλ (Λεόν 88′), Ροτζερ (Μελερο 67′)

Ρεαλ Μαδρίτης: Κουρτουα, Καρβαχάλ, Βαραν, Ραμος, Μαρσέλο, Μοντριτς (Βαλβέρδε 82′), Κασεμιρο, Κρόος, Ισκο (Λουκάς 73′), Μπενζεμα, Αζάρ (Βικισιους 67′)