Έ”Χ”ασε την πρωτιά η “Βασίλισσα”

Ρεάλ Μαδρίτης και Μπέτις αναμετρήθηκαν στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» για την 12η αγωνιστική της La Liga με τις δύο πλευρές να μένουν στο 0-0.

Η Ρεάλ έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης την διάθεσή της για γκολ. Στο 8’, κατάφερε να βρει δίχτυα όταν ο Αζάρ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, νικώντας τον, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Στο 22’, ήταν η στιγμή της Μπέτις να απειλήσει με τον Φεκίρ, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα έξω.

Η «Βασίλισσα» πρσπάθησε με στατικές φάσεις να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αλλά δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους, ώστε να κάνει ένα σουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι στατικές φάσεις και οι αλλαγές που ακολούθησαν δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να αλλάξουν το σκορ και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα την Μπαρτσελόνα και να πατήσει κορυφή, με αποτέλεσμα να ισοβαθμεί με τους «Μπλαυγκράνα» στους 22 βαθμούς.

Κίτρινες: Κασεμίρο, Μέντι – Μπάρτρα, Ρόμπλες, Φεντάλ, Γκουαρδάδο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μέντι, Ράμος, Βαράνε, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Αζάρ, Μπενζεμά, Ροντρίγκο (Τζούνιορ Βινίσιους 65’)

Μπέτις: Ρόμπλες, Έμερσον, Μάντι, Φεντάλ, Σιντνελ, Μορένο (Μπαραγκάν 90+4’), Γκουαρδάδο, Μπάρτρα, Κανάλες, Λόρεν (Ινγκλέσιας 74’), Φεκίρ