Έδειξε σφυγμό ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον Παναθηναϊκό

Για την 23η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 6’ με το δυνατό σουτ του Εντινγκά, οι «πράσινοι» αν και είχαν την κατοχή προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τον Μαουρίσιο. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φτάσουν στο γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά βελτιωμένος πατώντας στην περιοχή του Παναιτωλικού και πίεσε ασφυκτικά. Στο 51’ το σουτ του Μολό κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 55’ ο Μελίσσας απέκρουσε το σουτ του Ιωαννίδη.

Στο 61’ η ομάδα του Μπόλονι έχασε διπλή ευκαιρία των Ιωαννίδη και Αϊτόρ. Στο 62’ από φάουλ του Χουάνκαρ, ο Ιωαννίδης έπιασε εξαιρετική κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 67’ ο Παναθηναϊκός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Ενγκμπακοτό καθως ο τερματοφύλακας του «Τίτορμου» αποσιώπησε τον κίνδυνο.

Στο 68’ ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 2-0, όμως ο Διούδης απέκρουσε καταπληκτικά το σουτ του Τσιγγάρα στην κίνηση. Λίγα λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας ο Παναθηναϊκός  πίεσε τους Αγρινιώτες αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη που τους έφερε ξανά στη 12η θέση και πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Τρ. Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Περέιρα, Βάντερσον, Εντινγκά (77’ Τζανακάκης), Ταχάρ (65’ Τσιγγάρας), Ντίας, Ντάλσιο (84’ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84’ Αρσούρα), Καρέλης (77’ Βέργος).

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80’ Τζαβίδας), Βέλεθ, Καραγιάννης (83’ Αθανασακόπουλος), Χουάνκαρ, Νιάς, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (73’ Μακέντα), Ενγκμπακοτό (83’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης.