Έδειξε τα δόντια της η Λιντς

Η χαλαρή Λιντς πήρε την νίκη από την Τότεναμ.

Σπουδαίο τρίποντο πήρε η Λιντς με 3-1 επί της Τότεναμ στο «Έλαντ Ρόαντ» και εξιλεώθηκε για την ήττα της με την Μπράιτον. Η ήττα αυτή έβγαλε την Τότεναμ από την τροχιά της τετράδας.

Η ομάδα του Μπιέλσα πίεζε από το πρώτο λεπτό με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ  στο 13′ με δράστη τον Ντάλας μετά από το λάθος του Ρεγκιλόν. Η Τότεναμ έφερε το ματς στα ίσια στο 25′ με τν Σον έπειτα από την ασίστ του Ντέλε Άλι), όμως τα παγώνια ξαναπήραν το προβάδισμα στο 42′ με τον Μπάμφορντ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν  πιο επικίνδυνοι σε σύγκριση με την Τότεναμ που ήταν νωχελική  βρίσκοντας τρόπο να κλειδώσουν τη νίκη και να τελειώσουν το ματς στο 84′ με σκορερ τον Ροντρίγκο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λιντς: Μελιέ, Έιλινγκ, Γιουρέντε, Στράουκ, Αλιόσκι, Κοχ, Ντάλας, Κλιχ (90′ Φίλιπς), Ρόμπερτς (58′ Ραφίνια), Χάρισον, Μπάμφορντ (79′ Ροντρίγκο)

Τότεναμ: Λιορίς, Οριέ, Αλντερβέιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Λο Σέλσο (80′ Εντομπελέ), Χόιμπιεργκ, Μπέιλ (67′ Μόουρα), Άλι (67′ Λαμέλα), Σον, Κέιν