Έδειξε τον καλό εαυτό του

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Παναιτωλικό για την 10η αγωνιστική της Superleague και επικράτησε με 2-1. Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ του Μάλη και το γκολ του Άκπομ. Έπειτα μείωσε ο Καμαράκ όμως μέχρι εκεί. Ο “δικέφαλος” μπορούσε να σκοράρει ακόμα παραπάνω γκολ.

ΑΓΩΝΑΣ
1o ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 1ο ημίχρονο εξελίχθηκε με μεγάλο κυρίαρχο τον ΠΑΟΚ. Κατοχή και φάσεις όλα υπέρ του. Μόνο το γκολ έλειπε από το ημίχρονο. Ο “δικέφαλος” έκανε πολλά γεμίσματα και μακρινά σουτ όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 13′. Ο Πρίγιοβιτς έπιασε την κεφαλιά υπό πίεση κοντά στο σημείο του πέναλτι όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 16′ ο Πέλκας έπιασε δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και ο Κυριακίδης με υπερένταση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Σάκχοφ δέχτηκε την μπάλα στο όριο της περιοχής και με τον Κυριακίδη να είναι εκτός εστίας σούταρε άουτ. Πριν δεχτεί την μπάλα η ομάδα του “δικέφαλου” είχε παίξει τέσσερις πάσες μέσα στην περιοχή. Μια πολύ ωραία φάση.

Πάλι ο Σάκχοφ στο 45′ ,έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ακούμπησε την μπάλα και πήγαινε στην κάτω γωνία του τέρματος αλλά πάλι ο Κυριακίδης έβγαλε σε κόρνερ.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Το δεύτερο ημίχρονο είχε το ίδιο σκηνικό με διαφορά ένα δεκάλεπτο που σημειώθηκαν τα τρία γκολ.
Ο Μπίσεσβαρ είδε τον Κυριακίδη λίγο έξω απο την εστία και προσπάθησε να τον “κρεμάσει” όμως η μπάλα πήγε λίγο πιο ψηλά στο 50′.

Στο 63′ ο Πρίγιοβιτς εκμετταλεύτηκε την σέντρα του Λημνιού και έπιασε την κεφαλιά. Η μπάλα κόντραρε πάνω στο Μάλη και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην επόμενη φάση, στο 65′, ο Άκπομ βρήκε την μπάλα μπροστά σε άδειο τέρμα μετά την απόκρουση του Κυριακίδη σε σουτ του Σάκχοφ από το κόρνερ του Πέλκα.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο παιχνίδι στο 71′ με το Καμαράκ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή την ώρα που πιεζόταν από τους δύο στόπερ του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου (Χατσερίντι 84′), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (Μαουρίσιο 72′) , Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (Άκπομ 57′), Πρίγιοβιτς

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής, Άργκους (Λίβας 85′), Τσοκάνης, Ντίαζ, Λουσέρο, Μάζουρεκ, Μανά (Ρότσα 74′), Μπαρμπόσα, Καμαράκ

Σκόρερ: Μάλης (αυτογκόλ) 63′, Άκπομ 65’/ Καμαράκ 71′
Κάρτες: Σάκχοφ 51′, Κίτσιου 84′, Πέλκας 90’/Μάζουρεκ 52′, Μαρινάκης 57′