Εύκολα Αλγέρια και Σενεγάλη, λύτρωση στο τέλος για το Μαρόκο

Στην πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Κοπα Άφρικα η Αλγερία επιβλήθηκε εύκολα επί της υποδεέστερης Κένυας με 2-0.

Το σκορ είχε διαμορφωθεί από το πρώτο κιόλας μέρος της αναμέτρησης, μέσα σε εννέα λεπτά. Στο 34′ από το σημείο του πέναλτι ο Μπουντετζάχ άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 43′ ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι, Μαχρέζ, και να σημειώσει το τελικό 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν που είχε και τις περισσότερες φάσεις. Ενδεικτικό της υπεροχής των τυπικά γηπεδούχων Αλγερινών ήταν πως οι τελικές τους προσπάθειες ήταν 11 προς 1 των Κενυατών.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να σημειώνουν απλά δύο τελικές προσπάθειες.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Σενεγάλη επιβλήθηκε κι αυτή άνετα επί της Τανζανίας με το ίδιο σκορ 2-0. Ο Κεϊτά Μπαλντέ άνοιξε το σκορ στο 28′ ενώ ο Ντιατά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 64′.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας για τον τέταρτο όμιλο το Μαρόκο δυσκολεύθηκε αρκετά να επικρατήσει επί της Ναμίμπιας με 1-0. Χρειάστηκε στο 89′ με αυτογκόλ του Κεϊμουίνε να πάρουν οι Μαροκινοί τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.