Εύκολα η Φιορεντίνα- Ισόπαλες Κάλιαρι και Βερόνα

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-1 απέναντι στη Μίλαν, ενώ τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Κάλιαρι με τη Βερονα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A.

Μίλαν-Φιορεντίνα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Φιορεντίνα κόντρα στη Μίλαν με 3-1, στην έδρα της δεύτερης.

Με 8 βαθμούς η Φιορεντίνα βρίσκεται στην 9η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μίλαν είναι 16η με 6 βαθμούς.

Μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πουλγάρ, με εύστοχο πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 55’ μετά την αποβολή του Μουσάτσιο. Η Φιορεντίνα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο 66’ ο Καστροβιλι νίκησε τον Ντοναρούμα και έκανε το 0-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν και ένα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κιέζα.

Ο Ριμπερί στο 78ο λεπτό πέτυχε το 0-3, ενώ η Μίλαν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 80’ με τον Λεάο.

Κίτρινες: Μπενασέρ, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Καλάμπρια, Λιρολα, Μπενάσι

Κόκκινες: Μουσάτσιο

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ (46’ Κρούνιτς), Μπενασέρ, Τσαλχάνογλου, Σούσο (79’ Καστιγιέχο), Πιάτεκ (58’ Ντουαρτε), Λεάο

Φιορεντίνα: Ντραγκοφσκι, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Κάσερες, Λιρολα, Πουλγάρ, Μπάντελ, Καστροβιλι (79’ Μπενάσι), Εστεβάο, Κιέζα (84’ Μπόατενγκ), Ριμπερί (89’ Γκεζάλ)

Κάλιαρι-Βερόνα

Νωρίτερα, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κάλιαρι και τη Βερόνα, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Κάλιαρι έφτασε τους 10 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ η Βερόνα είναι 14η με μόλις 6 βαθμούς.

Ο Κάστρο στο 29ο λεπτό του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Δεν ήταν όμως αρκετό, αφού ο Φαραονι στο 66’ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.