Εύκολα τις «Νυχτερίδες» η Ρεάλ

Με 2-0 νίκησε η Ρεάλ Μαδρίτης τη Βαλένθια για την 16η αγωνιστική της La Liga και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τη βαριά ήττα με 3-0 από την Εϊμπάρ. Έτσι η «Βασίλισσα» έφτασε τους 23 βαθμούς, ενώ οι «Νυχτερίδες» έμειναν στους 17 και στη μέση της βαθμολογίας.

Οι «Μερένγκες» είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν τις τελικές και κατάφεραν να πετύχουν δυο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο. Το αυτογκόλ του Βας στο 8’ «έλυσε» τα πόδια των παικτών του Σολάρι και το τέρμα του Λούκας στο 83’, ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση, έγραψαν το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους έγιναν απειλητικοί και αν ο Μίνα ήταν πιο εύστοχος σε τετ α τετ με τον Κουρτουά, ίσως η ομάδα του να είχε διεκδίσει κάτι παραπάνω από τον αγώνα.

Σκόρερ: 8’ Βας, 83’ Λούκας

Κίτρινες: 6’ Γκάμπριελ, 11’ Σολέρ, 20’ Γκαγιά

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Ρεγκιλόν, Μόντριτς (72’ Βαλβέρδε), Γιορέντε, Θεμπάγιος (80’ Ίσκο), Λούκας, Μπέιλ (63’ Ασένσιο), Μπενζέμα

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Βας (68’ Πιτσίνι), Γκαράι, Γκάμπριελ, Γκαγιά, Σολέρ, Παρέχο, Κοκελέν (68’ Κοντογκμπιά), Γκουέδες, Μίνα, Γκαμεϊρό (72’ Μπατσουαγί)

Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας για τη La Liga η Θέλτα δυο γκολ του Άσπας νίκησε με 2-0 την Ουέσκα και απομακρύνθηκε προσωρινά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εμφατικό «διπλό» πέτυχε η Λεγκανές στην έδρα της Βαγιαδολίδ με 2-4, με τον Σιόβα να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Τέλος η Χετάφε επικράτησε με 3-0 της Εσπανιόλ εντός έδρας και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της ερχόμενης περιόδου.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Θέλτα – Ουέσκα 2-0 (38’, 77’ Άσπας)

Βαγιαδολίδ – Λεγκανές 2-4 (50’ Τόνι, 90+3’ Γιουνάλ – 11’ Σιόβας, 42’ Όσκαρ, 66’, 75’ Καρίγιο)

Χετάφε – Εσπανιόλ 3-0 (55’ Μολίνα, 65’ Μάτα, 80’ Αντούνιες)