Εύκολες προκρίσεις για Παρί Σεν Ζερμέν και Λυών

Εύκολα πήραν την πρόκριση στους “8” του Λιγκ Καπ Γαλιάς, η Λυών και η Παρί Σεν Ζερμέν, μοιράζοντας τεσσάρες σε Τουλούζ και Λε Μαν αντίστοιχα. Την έκπληξη έκανε η Μπρεστ που πέταξε έξω την Μπορντό. Στην επόμενη φάση πέρασε έστω και δύσκολα το Στρασβούργο, ενώ στους “8” θα βρίσκεται και η Σεντ Ετιέν που απέκλεισε την Νιμ.

Λυών – Τουλούζ 4-1

Μόλις στο 2ο λεπτό η Λυών άνοιξε το σκορ με τον Τραορέ, να μπαίνει στην περιοχή, να σπάει ωραία την μπάλα στο αριστερό και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 έγινε στο 17′, από τον Λούκας που βρήκε χώρο και με ωραίο μακρινό σουτ, εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό.

Οι φιλοξενούμενοι με ωραίο σουτ, εκτός περιοχής από τον Κονέ, μείωσαν σε 2-1 στο 47ο λεπτά.

Το 3-1 για την Λυών, έκανε ξανά ο Τραορέ με ωραίο τελείωμα, από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 90+2′ ο Τεριέ με ωραία κούρσα και όμορφο σουτ εντός περιοχής.

Λες Μαν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4

Εύκολο βράδυ για τους Παριζιάνους. Ο Σαράμπια άνοιξε το σκορ στο 21′ με ωραίο σουτ με την μία, μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Ντι Μαρία.

Το 2-0 έκανε ο Τσούπο Μοτίνγκ στο 41′, πλασάροντας σε κενή εστία μετά από ασίστ του Εμπαμπέ.

Ο Γάλλος φορ της Παρί από δημιουργός έγινε σκόρερ, καθώς με υπέροχο τελείωμα σε τετ α τετ έκανε το 3-0 στο 42′.

Το 4-0 έκανε στο 48′ ο Ντι Μαρία με μακρινό σουτ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μην υπολογίζει σωστά και να χάνει την μπάλα από τα χέρια του.

Το μόνο που πέτυχε η Λε Μαν ήταν να μειώσει με τον Μανζαλά στο 54ο λεπτό σε 4-1.

Μπρεστ – Μπορντό 2-0

Την έκπληξη έκανε η Μπρεστ που απέκλεισε την Μπορντό από την συνέχεια του θεσμού.

Το σκορ άνοιξε στο 50′ ο Γκράντσιρ με απίθανο μακρινό σουτ με το αριστερό.

Το 2-0 έκανε ο Σαρμππνιέρ στο 63′ με ωραίο σουτ, από πλάγια θέση στην περιοχή.

Αμιάν – Ρεν 3-2

Ματσάρα στο Σταντ Ντε Λα Λοκόρν ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Ρεν πήρε κεφάλι στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Μπουριγκέ στο 27′.

Ο Ζούνγκου απάντησε για την Αμιάν στο 35′ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ανατροπή έγινε στο 42′, με σκόρερ τον Τζον Μεντόζα να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας το 4ο γκολ του στην σεζόν.

Η Ρεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο και το 73ο λεπτό τον επιθετικό της Χούνοϊ.

Ωστόσο η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα και στο 90+1′ με τον Μονκοντουί να σκοράρει και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.

Ναντ – Στρασβούργο 0-1

Ένα αμφίρροπο παιχνίδι, αρκετά ισορροπημένο, με το Στρασβούργο να βγαίνει νικητής ωστόσο, χάρης στον Νούνο Ντα Κόστα που σκόραρε στο 78ο λεπτό.

Νιμ – Σεντ Ετιέν 1-2

Ωραίο ματς από τις δύο ομάδες, με πολλές φάσεις και θέαμα.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε στο 38′ το σκορ, με δράστη τον Μπενκεντίμ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 για τους “πράσινους” έκανε ο Ιντιά Κορέια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κακό γύρισμα του Λουσέ προς τον τερματοφύλακα και με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε.

Το 2-1 για την Νιμ πέτυχε ο Στογιάνοβιτς, ο οποίος πήρε τις κόντρες και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή σκόραρε.