Εύκολη επικράτηση για Λίβερπουλ, νίκη και για Άρσεναλ

Για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ,  Λίβερπουλ και Άρσεναλ επικράτησαν εύκολα απέναντι σε Μπόρνμουθ και Χάντερφιλντ, αντίστοιχα.

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 3-0

Η Λίβερπουλ φιλοξένησε την Μπόρνμουθ στο Άνφιλντ και επικράτησε εύκολα με 3-0.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή την διάθεσή τους να βρεθούν μπροστά στο σκορ, με τις ευκαιρίες που έχασαν. Πριν το ημίωρο του αγώνα, ο Μανέ έκανε το 1-0 για τους «Κόκκινους». Ο Μίλνερ έδωσε την πάσα στον Μανέ, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και σκόραρε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Στο 34’, ο Βαϊνάλντουμ πήρε την πάσα και έκανε το σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα, για το 2-0. Ο Σαλάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο (45’) να κάνει τρία τα γκολ της ομάδας του, αλλά ο Μπόρουτς ήταν σε εγρήγορση και απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ «τελείωσε» το παιχνίδι σημειώνοντας ένα ακόμα γκολ. Φιρμίνο και Σαλάχ συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην μείωση. Παρά τις αλλαγές, το 3-0 έμεινε ως το τέλος.

Χάντερφιλντ-Άρσεναλ 1-2

Η Άρσεναλ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Χάντερφιλντ, επικρατώντας με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και το έδειξαν από την αρχή. Στο 10’, ο Ιβόμπι έχασε μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ωστόσο, λίγο αργότερα (16’), ο ίδιος παίκτης ήταν που άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ. Εξω από την περιοχή σούταρε και εκανε το 0-1 για τους «Κανονιέριδες».

Μετά από κάποιες ευκαιρίες, που είχε η Άρσεναλ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 44’. Ο Λακαζέτ πήρε την πάσα από τον Μέιτλαντ-Νάιλς και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, η Χάντερφιλντ προσπάθησε να μειώσει στο 50’, αλλά ο Λενό στάθηκε εμπόδιο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να μειώσουν.

Η μείωση ήρθε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ. Ο Κολάσινατς, στο 90+3’, νίκησε κατά λάθος τον τερματοφύλακα της ομάδας του, κάνοντας το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Γουότφορντ-Έβερτον 1-0

Στο Βίκαρατζ Ρόουντ, Γουότφορντ και Έβερτον ήρθαν αντιμέτωπες, με του γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Η Έβερτον είχε την κατοχή της μπάλας, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά καμία δεν ήταν αρκετή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Η Γουότφορντ, στο 12’, έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα με το Καπού. Πήρε την πάσα ακριβείας, αλλά το σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στον τερματοφύλακα. Τίποτε δεν άλλαξε με αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο μέρος, και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με την Γουότφορντ να το καταφέρνει στο 65’. Ο Χούγκς τροφοδότησε τον Γκρέι, ο οποίος τελείωσε την φάση από πολύ κοντά, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά οι ευκαιρίες που είχαν δεν βρήκαν στόχο προς τα δίχτυα. Οι αλλαγές δεν έφεραν αποτέλεσμα και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 1-1

Η Κρίσταλ Πάλας υποδέχτηκε την Γουέστ Χαμ στο Σέλχερστ Παρκ, χωρίς να υπάρξει νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας ευκαιριες να ανοίξουν το σκορ. Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να κάνει το 0-1 στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Νόμπλε, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, κυρίως για την Κρίσταλ Πάλας, αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος ημιχρόνου.

Η Κρίσταλ Πάλας έχασε κάποιες ευκαιρίες να ισοφαρίσει το ματς στο δεύτερο μέρος, χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε στο 76’ με τον Ζάχα. Ο ΜακΆρθουρ έδωσε την πάσα στον Ζάχα, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα να μην έχει ελπίδα απόκρουσης, κάνοντας το 1-1. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Σαουθάμπτον-Κάρντιφ 1-2

Σαουθάμπτον και Κάρντιφ ήρθαν αντιμέτωπες στο Σεντ Μέριζ Στάντιουμ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 1-2.

Στο μεγαλύτερο διάστημα, οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδίου, έχοντας την μπάλα στα πόδια. Η αμυντική λειτουργία της Κάρντιφ ήταν αρκετή για να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή της, κάθε φορά που η Σαουθάμπτον ήταν στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, χωρίς να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ. Στο 70’, η Κάρντιφ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Σολ Μπάμπα να παίρνει την μπάλα και εξαπολύει ένα σουτ, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα, για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στις καθιστερήσεις με τον Στεφάν. Στο 90+2’, η Σαουθάμπτον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Στεφάν πήρε την μπάλα, κερδίζονταν τον τερματοφύλακα για το 1-1.

Ενώ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα ήταν ισόπαλες, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία στο 90+5’. Έγινε ένα μπέρδεμα στην περιοχή και η μπάλα κατέληξε στον Ζοχόρε, ο οποίος έκανε ένα αδύναμο σουτ, που ήταν αρκετό για να κάνει το τελικό 1-2.