Εύκολη νίκη για Μπαρτσελόνα- Ανατροπή για Βαγιαδολίδ

Άνετα πέρασε το εμπόδιο της Χιρόνα η Μπαρτσελόνα(0-2), φτάνοντας στο +5 από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, με σκόρερ τον Μέσι και τον Σιμεδο πήρε το πολυπόθητο τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Νικηφόρο αποτέλεσμα πήρε και η Βαγιαδολίδ κόντρα στην Θέλτα με 2-1, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το τρίποντο.

Χιρόνα – Μπαρτσελόνα 0-2

Την όγδοη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 2-0 της Χιρόνα στο «Μοντιλίβι», για την 21η αγωνιστική.

Μόλις στο 9’ ο Βιδάλ έστρωσε τη μπάλα στον Σεμέδο που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας της Χιρόνα, πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των “μπλαουγκράνα”.

Οι γηπεδούχοι στο 42’ εχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το σουτ του Στουάνι μέσα από την περιοχή και εν συνεχεία ο Πικέ έδιωξε πάνω στη γραμμή το νέο σουτ, που έγινε από τον Πονς.

Στο 68’ Τζόρντι Άλμπα τροφοδότησε τον Μέσι και εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Χιρόνα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, φτάνοντας τα 589 γκολ σε επίπεδο συλλόγων.

Η Χιρόνα προέρχεται από ένα σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον πρόσθεσε ακόμα μια ήττα και έμεινε στους 24 βαθμούς, ενώ η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα έφτασε τους 49, πέντε βαθμούς μπροστά από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης.

Βαγιαδολίδ – Θέλτα 2-1

Η Βαγιαδολίδ φιλοξένησε την Θέλτα και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού επικράτησε με 2-1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16’ με τον Σίστο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ μπήκε αποφασιστικά και έκανε την ανατροπή.

Ο Πλάνο ισοφάρισε στο 55’ και στο 69’ ο Κεκο πέτυχε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, κλειδώνοντας την νίκη ενώ η Θέλτα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, αφού ο Χουντ στο 87’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Με αυτό το σκορ η Βαγιαδολίδ έφτασε τους 25 βαθμούς ενώ οι «κελτες» έμειναν στους 21 βαθμους.