Εύκολη νίκη για τη Βόλφσμπουργκ και τη Λειψία

Η Λειψία επικράτησε κόντρα στη Σάλκε, ενώ η Βόλφσμπουργκ συνέτριψε με «πεντάρα» την Φορτούνα Ντίσελντορφ. H Άουγκσμπουργκ νίκησε την Αννόβερο, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Στουτγκάρδη και τη Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Μπούντεσλιγκα.

Σάλκε-Λειψία

Νικήτρια με 1-0 αναδείχθηκε η Λειψία κόντρα στη Σάλκε, στην έδρα της δεύτερης.

Με 49 βαθμούς η Λειψία ανέβηκε στην τρίτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, πίσω από τη Ντόρτμουντ.

Ο Βέρνερ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ

Με 5-2 η Βόλφσμπουργκ κυριάρχησε επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Στο 30ο λεπτό ο Αϊχάν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μεχμέντι έφερε το ματς στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε πέντε λεπτά πέτυχαν τρία(!) γκολ.

Ο Γουέγκορστ στο 54’ σκόραρε και έκανε το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κνότσε, μετά από πάσα του Γουέγκορστ έγραψε το 3-1.

Ο 26χρονος Ολλανδός ήταν πρωταγωνιστής της βραδιάς, αφού μετά από ένα γκολ και μια ασίστ μέσα σε τρία λεπτά, στο 59’ πέτυχε το 4-1 για τη Βόλφσμπουργκ.

Ο Ραμάν στο 65’ μείωσε σε 4-2, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο 88’ ο Γουέγκορστ έκανε ξανά το… θαύμα του και σημειώνοντας χατ-τρικ, έκανε το τελικό 5-2 του αγώνα.

Άουγκσμπουργκ-Αννόβερο

Πετυχαίνοντας την ανατροπή η Άουγκσμπουργκ επικράτησε απέναντι στην Αννόβερο με 3-1.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Γουέινταν έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 65’ ο Κόρντοβα ισορρόπησε τον αγώνα.

Ο Σμιντ στο 78’ σκόραρε, πετυχαίνοντας το 2-1 για την Άουγκσμπουργκ.

Λίγο πριν το τέλος, στο 86’ ο Χαν, μετά από πάσα του Ντάνσο, έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενους και έγραψε το τελικό 3-1 του αγώνα.

Στουτγκάρδη-Χόφενχαϊμ

Τον βαθμό της  ισοπαλίας μοιράστηκε η Στουτγκάρδη με τη Χόφενχαϊμ, καθώς η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με 1-1.

Ο Κράμαριτς στο 42ο λεπτό, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Μπελφοντίλ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 66’ όμως ο Ζούμπερ, μετά από πάσα του Μπεκ, ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.