Εύκολη νίκη η Λιλ

Η Λιλ νίκησε την Τουλούζ, ενώ νωρίτερα η Ναντ επικράτησε απέναντι στη Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της 26ηςαγωνιστικής της Ligue 1.

Μαρσέιγ-Ναντ

Νικήτρια με 3-1 αναδείχθηκε η Ναντ κόντρα στη Μαρσέιγ, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Λιμπόμπε στο 34’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σανσον.

Δεν ήταν όμως αρκετό αυτό, καθώς στο 53’ ο Μπαμπα σκόραρε και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με… αυτογκόλ ο Γκονθάλεθ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Στρασβούργο-Αμιάν

Στο μηδέν «κόλλησε» το Στρασβούργο με την Αμιάν, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Το Στρασβούργο είναι 6ο με 38 βαθμούς, ενώ η Αμιάν είναι προτελευταία με μόλις 22 βαθμούς.

Ανζέ-Μονπελιέ

Την ίδια ώρα, η Ανζέ πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Μονπελιέ.

Με 33 βαθμούς η Ανζέ είναι στη 14η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μονπελιέ παρά την ήττα της είναι 8η με 37 βαθμούς.

Ο Μπαοκέν στο 68’ μετά από πάσα του Φουλγκινι σκόραρε και πέτυχε το τελικό 1-0, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Λιλ-Τουλούζ

Η Λιλ με 3-0 επικράτησε επί της Τουλούζ.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν από νωρίς το ματς, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Ρεμί έδωσε το προβάδισμα στη Λιλ. Ο ίδιος στο 39’ έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 ήρθε στο 72’ από τον Σάντσες.

Ντιζόν-Μονακό

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Ντιζόν με τη Μονακό, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Μπαλντέ στο 56ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και στο 79’ ο Μαριπάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το τελικό 1-1.