Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ με εμφατική νίκη

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ που επικράτησε με 3-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, καθώς η Ένωση εκτίει τη δεύτερη αγωνιστική της ποινής για τα επεισόδια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Το σκορ για την Ένωση άνοιξε ο Μάνταλος, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο προσωπικά του τέρματα ο Βέρντε. Ο Ιταλός έφτασε κοντά στο χατ τρικ, πέτυχε ακόμα ένα γκολ, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης αντίκρισε επίτηδες δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή είχε συμπληρώσει 10 κίτρινες και θα απουσιάζει από δύο ματς. Τώρα, θα λείψει μόνο από τον αγώνα με τον Πανιώνιο.

Η ΑΕΚ έχει «κλειδώσει» την τρίτη θέση και πλέον έφτασε τους 50 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε στους 31 και στην 6η θέση.

Ο Μάσιμο Καρερα είχε στον πάγκο τον 17χρονο Ζίγκα Λάτσι που βρέθηκε στην 18άδα για πρώτη φορά.

Από άποψη στατιστικών το ματς ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΟΦΗ ειναι το 800ο ματς που γινεται στο ΟΑΚΑ για το πρωταθλημα (οχι της ΑΕΚ, γενικα).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς και πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού και συγκεκριμένα στα 15″ και 52″ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Αρχικά μετά την συνεργασία του Ολιβέιρα με τον Μάνταλο, ο δεύτερος σουταρε, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Ένωση απείλησε εκ νέου, όταν ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Σωτηρίου ήταν ξανά παρών και έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε νέο κόρνερ.

Οι προσπάθειες τελικά βρήκαν στόχο και στο 5’ ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ για τους κιτρινόμαυρους. Ο Λιβάγια έβγαλε την σέντρα απ’ τα αριστερά και ο αρχηγός της ΑΕΚ με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-0.

Τρια λεπτά αργότερα με υπέροχη ατομική προσπάθεια ο Βέρντε διπλασίασε τα τέρματα, αποφεύγει τους αντιπάλους του και με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Σωτηρίου για το 2-0.

Στο 21’ ο Κρίστισιτς έβγαλε κάθετη στον Βέρντε, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σωτηρίου, αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είπε όχι στον Ιταλό.

Η AEK διαχειρίζονταν σωστά το σκορ, κυκλοφορούσε την μπάλα αναζητώντας χώρους προς την εστία του Σωτηρίου, με αποτέλεσμα να βγάζει κάθετες στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και στο 30’ ο Ολιβέιρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, έκανε τη σέντρα στον Βέρντε, ο οποίος πλάσαρε υπέροχα για το 3-0.

Στο 41’ ο Λιβάγια έκανε βαθιά μπαλιά στον Βέρντε, που γύρισε στον Μπακάκη, αλλά το σουτ του μπακ της ΑΕΚ κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του ΟΦΗ.

Η εμφάνιση της Ένωσης ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε γρήγορα γκολ και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-0.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πίεσαν στην αρχή, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Με τον Μάνταλο και τον Ολιβέιρα χωρίς όμως να βρουν δίχτυα.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήταν στο 62’ ο Κουτρουμπής έκανε το γύρισμα, αλλά το σουτ του Σεμέντο αρχικά κόντραρε και στη συνέχεια το του Φιγκεϊρέδο μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν φτωχό σε φάσεις και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Τα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης αντίκρισε επίτηδες δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή είχε συμπληρώσει 10 κίτρινες και θα απουσιάζει από δύο ματς. Τώρα, θα λείψει μόνο από τον αγώνα με τον Πανιώνιο.

Σκόρερ: 5′ Μάνταλος, 8′ , 30’ Βέρντε

Κίτρινες: Μάνταλος, Λιβάγια, / Βαζ

Κόκκινες:  Λιβάγια

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης(77’ Παουλίνιο), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος(81’ Σιμόες), Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα(67’ Αραούχο)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν(85′ Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο(66’ Νέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Βαζ(66’ Ναμπίλ), Φιγκεϊρέδο