Εύκολο απόγευμα για τον Αστέρα στο Παραλίμνιο(vids)

Στο Παραλίμνιο ο Αστέρας επικράτησε εύκολα επί της τοπικής ομάδας με 4-0 και προκρίθηκε έχοντας το απόλυτο 3 στις 3 νίκες στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Αστέρας παρατάχθηκε στον αγώνα έχοντας στην σύνθεση του κυρίως παιδιά από τις ακαδημίες και παίκτες που δεν είχαν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής, μιας και ο αντίπαλος ήταν υποδεέστερος και είχαν εξασφαλίσει ούτως ή άλλως την πρόκριση στο επόμενο γύρο.

Καταιγιστικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στις ευκαιρίες τους και δίκαια έφτασαν σε αυτό το ευρύ σκορ. Ο Τσιλιανίδης άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ της αναμέτρησης εξαπολύοντας ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής.

Στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης στάθηκε άτυχος καθώς είδε την μπάλα να σταματάει δύο φορές στο δοκάρι(9′, 19′).

Τα τέρματα διπλασίασε στο 42′ ο νεαρός Μπαστιάνος με ένα φοβερό του σλάλομ προσπερνώντας τρεις αντιπάλους του και τελειώνοντας την φάση με το αριστερό.

Τα άλλα δύο τέρματα του Αστέρα ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα μόλις έξι λεπτών. Στο 52′ ο Δουβίκας χρίστηκε σκόρερ ύστερα από όμορφη ασίστ με τακουνάκι από τον Ρόλε και στο 58′ ο Βαλιέντε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπαστιάνου έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας κι έγραψε το τελικό 4-0.

Πλέον οι Αρκάδες περιμένουν την κλήρωση της Παρασκευής για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους στην πέμπτη φάση του θεσμού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Παραλιμνίου (Δημητρίου): Σαββίδης, Μαυρομάτης(55′ Δέντσας), Τσαούσης(64′ Λαζαρίδης), Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου, Λιάρας, Ζυγκερίδης, Κεχαγιάς(78′ Γκόλιας), Τριανταφύλλου, Τάκας, Καριοφύλλης

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Αθανασιάδης, Αλμπάνης(64′ Κάρδαρης), Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Ορτέγκα(81′ Φωτόπουλος), Μπελόκ, Σάλας, Ρόλε, Τσιλιανίδης(55′ Φερνάντες), Μπαστιάνος, Δουβίκας