Champions League: Εύκολο βραδύ για την Μπενφίκα, ιστορική νύχτα για τη Σεντ Ζιλουάζ

Σκούρα τα βρήκε η Ρέιντζερς κόντρα στην Σεντ Ζιλουάζ, περίπατο έκανε η Μπενφίκα κόντρα στην  Μίντιλαντ .

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ , η Μπενφίκα επικράτησε με 4-1 επί της Μίντιλαντ . Ο αγώνας της  Σεντ Ζιλουάζ με την Ρέιντζερς ήταν αυτός που ξεχώρισε καθώς έριξε στα σχοινιά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι τους φιναλίστ του περσινού Γιουρόπα Λιγκ.  Μεγάλα «διπλά» σημείωσαν οι Βικτόρια Πλζεν (2-1 τη Σερίφ) και η Ντινάμο Ζάγκρεμπ (2-1 τη Λουντογκόρετς), την ώρα που Μονακό και Αϊντχόφεν έμειναν στο 1-1 στο Πριγκιπάτο και θα λύσουν τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα στο «Φίλιπς Στάντιον».

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 4-1 επί της αδύναμης Μίντιλαντ για τους Πορτογάλος μεγάλος δράστης ήταν ο αντικαταστάτης του Ντάρβιν Νούνες, Γκονσάλο Ράμος, Ο 21χρονος Πορτογάλος επιθετικός  πέτυχε χατ-τρικ (16’,33’,61’) στο 40’ ήταν η σειρά του Ένζο Φερνάντες. Οι Δανέζοι μείωσαν με τον Πιόνε Σίστο στο 77’ με πέναλτι.

Η Σεντ Ζιλουάζ, που λίγο έλειψε την περσινή σεζόν και να φτάσει ως τον τίτλο στο Βέλγιο, έριξε στα βαθιά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι τους φιναλίστ του περσινού Γιουρόπα Λιγκ, Ρέιντζερς, επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο της Λέουβεν, χάρις στα γκολ των Τεουμά (27′) και Βανζέ (75′ πέναλτι).

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Βικτόρια Πλζεν, που νίκησε με ανατροπή την Σερίφ με 2-1, Νίκη είχε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ που… καθάρισε τη νίκη στη Βουλγαρία απέναντι στη Λουντογκόρετς (2-1) από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο «Λουί Ντε» του Μονακό, η Αϊντχόφεν βρήκε πρώτη δίκτυα με τον Φίρμαν στο 38′, όμως οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν δέκα λεπτά πριν από το φινάλε με τον Ντισασί κι επανέφεραν το ζευγάρι σε απόλυτη «ισορροπία».