Εύκολο βράδυ της Πάρμα, νίκησε τη Λέτσε

Η Πάρμα νίκησε στην έδρα της με 2-0 τη Λέτσε, στο παιχνίδι που έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Σέριε Α.

Η Πάρμα βρίσκεται στην 7η θέση με 38 βαθμούς. Από την άλλη η Λέτσε βρίσκεται στην 17η θέση, έχοντας 15 βαθμούς, έναν μόλις πάνω από Τζένοα και Μπρέσια που είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο πρώτο μέρος η Λέτσε στάθηκε πολύ καλά αμυντικά, εξουδετερώνοντας τις επιθέσεις της Πάρμα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί με σέντρες, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 19ο λεπτό η Λέτσε απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Φιλίπο Φάλκο, το οποίο ωστόσο κατέληξε στην αγκαλιά του Σέπε.

Η Πάρμα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το στο 40ο λεπτό. Ο Γκαγλιόλο υποδέχθηκε τη μπάλα έκανε την κούρσα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκάμπριελ, με τον γκολκίπερ της Λέτσε να τον νικά, κρατώντας το 0-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Πάρμα απείλησε στο 52ο λεπτό, με ένα σουτ του Κούκα, με τον Γκάμπριελ να λέει και πάλι “όχι”, πέφτοντας και διώχνοντας στην αριστερή γωνία του.

Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν προηγηθούν στο 57′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ερνάνι ο Ιακοπόνι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκράσι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μέτρα μακριά από την εστία της Λέτσε.

Οι “τζιαλομπλού” “κλείδωσαν” τη νίκη στο 72ο λεπτό, όταν ο Κορνέλιους βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με προβολή, έκανε το 2-0.

Η Λέτσε είχε μια καλή στιγμή στο 86′ να μειώσει, όταν ο Λαπάντουλα μπήκε στη περιοχή και σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και το 2-0 της Πάρμα να παραμένει μέχρι το τέλος.

Πάρμα (Νταβέρσα): Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Άλβες, Γκαγλιόλο, Κούκα, Ερνάνι (83′ Ζερβίνιο), Γκράσι (75′ Σκοζαρέλα), Κουλουσέφσκι, Κούρτικ, Ινγκλέσε (70′ Κορνέλιους).

Λέτσε (Λιβεράνι): Γκάμπριελ, Ντονάτι, Λουτσιόνι, Ροσετίνι, Ντελ Όρκο, Ντεϊόλα (87′ Ρισπόλι), Ταχτσίδης, Πετριτσιόνε, Μανκοσού (64′ Λαπάντουλα), Φάλκο, Μπαμπακάρ (74′ Βέρα).