Efl Cup: Η Λίβερπουλ άντεξε πήρε την πρόκριση και έκλεισε “ραντεβού” στον τελικό με την Τσέλσι

Η Λίβερπουλ κράτησε το 1-1 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι.

Για τη ρεβάνς του ημιτελικού του League Cup, η Λίβερπουλ έμεινε ισόπαλη με Φούλαμ με σκορ 1-1 στο “Κρέιβεν Κόταντζ”  και σε συνδυασμό με την νίκη του πρώτου ματς 2-1, η ομάδα του Κλοπ πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι (25/1) στο “Γουέμπλει”.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους “κόκκινους” καθώς σκόραραν νωρίς, μόλις στο 11ο λεπτό. Ο Λουίς Ντίας εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά την ασίστ του Κουάνσα και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φούλαμ βελτιώθηκε και είχε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Τελικά το κατάφερε στο 77′ όταν ο Ισά Ντιόπ με κοντινή προσπάθεια έφερε το ματς σε ισορροπία για το 1-1.

Ο Καόμιν Κέλεχερ κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα όσες φορές χρειάστηκε στη συνέχεια και κράτησε το πλεονέκτημα ενός τέρματος της ομάδας του, που προκρίθηκε για 15η φορά στον τελικό του θεσμού.