EFL Cup: «Λευκή» ισοπαλία για Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το παιχνίδι της Λίβερπουλ και της Άρσεναλ στο Άνφιλντ, με τη ρεβάνς να αναμένεται συναρπαστική

Για τα ημιτελικά του EFL Cup, Λίβερπουλ και Άρσεναλ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 0-0 στο Άνφιλντ και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Εμιρέιτς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν κοντά στις δύο εστίες, με την πρώτη καλή στιγμή να είναι με το σουτ του Λακαζέτ στο 19ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίχτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας του Γκρανίτ Τζάκα. Ο Ρόμπερτσον είδε τον Ζότα στην πλάτη της άμυνας του έκανε την μπαλιά και ο Τζάκα τον ανέτρεψε πριν βγει σε τετ α τετ με τον Ράμσντειλ.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κακό και ενδεικτικό είναι πως η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 68ο λεπτό με την συνεργασία των Ρόμπερτσον και Τζόουνς με αποδεχτή τον Μιναμίνο που έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 75′ ο Σακά πήρε την μπάλα από το Τίρνεϊ μπήκε στην περιοχή αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα και έστειλε την μπάλα άουτ.

Τα μακρινά σουτ στο 80′ και το 82′ από Τσάμπερλεϊν και Χέντερσον δεν πέτυχαν εστία και έτσι έμεινε το 0-0.

Κάρτες: 57′ Ρόμπερτσον – 72′ Γκάμπριελ

Κόκκινες: 24′ Τζάκα

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Ματίπ (76′ Γκόμες), Αλεξάντερ-Άρνολντ (76′ Γουίλιαμς), Μίλνερ (61′ Τζόουνς), Φαμπίνιο (76′ Τσάμπερλεϊν), Χέντερσον, Ζότα, Φιρμίνο, Μιναμίνο

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Σοάρες (11′ Τσέιμπερς), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Λοκονγκά, Τζάκα, Σακά (81′ Ταβάρες), Λακαζέτ, Μαρτινέλι, Ενκετιά (28′ Χόλντινγκ)