Έφυγε με το διπλό ο Απόλλων Σμύρνης, “Μπάχαλο” τα έκανε ο Τζοβάρας

Πρώτη νίκη στην ιστορία του Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο, με τον Παναιτωλικό να «βράζει» με τον Τζοβάρα για το ακυρωθέν γκολ

O Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-1 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο, για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ,

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Φερνάντεθ στο 36΄. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου ισοφάρισε με τον Μεντόσα, αλλά σε μια φάση που θα συζητηθεί, o διαιτητής Τζοβάρας ακύρωσε το γκολ με τη χρήση VAR. Επίσης, ακυρώθηκε γκολ του Ντάουντα στο 90+9′ για οφσάιντ.

O αγώνας:

Τα πρώτα 10’ ερευνητικά και για τις δυο ομάδες , όσο περνούσαν τα λεπτά ο αγώνας είχε καλό ρυθμό χωρίς όμως να υπάρχει κάποια φάση. Ο Απόλλωνας είχε μια κινητικότητα παραπάνω, αλλά δεν μπορούσε να περάσει από το κέντρο.

Στο 19’ το σουτ του Μπετινέλι έκοψε ο Λιάβας , λίγα λεπτά αργότερα ο Μαζουρεκ απάντησε στα σουτ , όμως η μπάλα έπεσε πάνω στα σώματα.

Με την συμπλήρωση 25’ αμφότερες οι ομάδες ήταν ισορροπημένες, ωστόσο το ματς παρέμενε χωρίς αξιόλογη φάση. Στο 27’ο Παναιτωλικός προσπάθησε να κάνει την ζημιά με το τετ-α-τετ του Βέργου όμως ο Έλληνας επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στην συνέχεια του αγώνα υπήρξαν πολλές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο 36΄ ο Φερνάντεθ στην πρώτη τελική του παιχνιδιού έκανε το 0-1, έπειτα από το    γύρισμα  του Ιωαννίδη  και την γρήγορη αντεπίθεση Μπετινέλι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αριγίμπι έβγαλε ωραία σέντρα, αλλά οι Βέργος και Ντουάρτε δεν πρόλαβαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο «τίτορμος» μπήκε πιο βελτιωμένος  και κατάφερε να κερδίσει έδαφος στο κέντρο και να δημιουργήσει φάσεις. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Δέλλα έγινε πιο επιθετική αλλά η «ελαφρά ταξιαρχία» ήταν πιο διαβασμένη.

Η φάση του αγώνα ήταν αυτή του 73’ όταν ο Μεντόσα έκανε το 1-1. Όμως ο διαιτητής Τζοβάρας ήλεγξε τη φάση στο VAR και αρχικά ακύρωσε το γκολ του Μεντόσα και έδωσε την έσχατη των ποινών στον Φατιόν. Οι άνθρωποι του Παναιτωλικού φώναζαν στον βοηθό, ο οποίος έδειξε οφσάιντ στη φάση. Με επιπλέον συνεννόηση του διαιτητή με το VAR, ακύρωσε την απόφασή του για πέναλτι και έδωσε εντολή να εκτελεστεί το οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πετύχουν να φέρουν το ματς ίσια, αλλά την έχασε ο Ταχάρ στο 90΄, σουτάροντας πάνω από το δοκάρι.

Μετά την τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων, το ματς ολοκληρώθηκε με τον Ντάουντα να βρίσκει δίχτυα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το τέρμα του να μην μετράει δίκαια για οφσάιντ.

Κίτρινες: Μεντίνα – Ιωαννίδης, Φατιόν, Βέρχουλστ

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (88΄ Ρεζά), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Τσιγγάρας (87΄ Περέιρα), Ντίας, Ντουάρτε (71΄ Μεντόσα), Αριγίμπι (54΄ Γιάκολις), Μάζουρεκ (54΄ Ταχάρ), Βέργος.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν, Σλίβκα, Μπεντινέλι (81΄ Μουνιέ), Κολ (90΄ Μπρούτσιτς), Φερνάντεθ (64΄ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (63΄ Ντάουντα).