Έφυγε με το διπλό η Εϊμπάρ από την έδρα της Μπέτις

H Εϊμπάρ έφυγε με το διπλό από τη Σεβίλλη, κερδίζοντας σχετικά εύκολα τη Μπέτις που δέχτηκε την 3η της σερί ήττα.

Η Εϊμπάρ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπέτις στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν με 0-2, χάρις τα γκολ των Μούτο στο 49′ και Μπούργκος με πέναλτι στο 54′, στο κλείσιμο της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Μπέτις είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά απέτυχε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις και οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο την υπεροχή τους στο δεύτερο. Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του Πελεγκρίνι που έπεσε στην 15η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Μεντιλιμπάρ, με αυτό το διπλό ανέβηκε λίγο στην 12η με 13 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μπέτις να έχει την κατοχή και να πιέζει, ενώ η Εϊμπάρ να αρκέστηκε σε ένα πιο παθητικό ρόλο. Η πρώτη αξιόλογη φάση και η μοναδική σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, ήταν από τους γηπεδούχους και έγινε στο 21ο πρώτο λεπτό, όταν ο Τέγιο έκανε μια ατομική ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε την άμυνα και βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, όμως ο Ντμίτροβιτς απέκρουσε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στο ποδόσφαιροo μετράει η αποτελεσματικότητα και οι κατώτεροι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ με τον Ινούι στο 34′, αλλά ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς ο Ιάπωνας επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Η φάση ήταν μη γινόμενη και το 0-0 παρέμεινε.

Η Εϊμπάρ άλλαξε στάση στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Στο 49’μετά από μία εκτέλεση κόρνερ ο Μπούργκος έπιασε την κεφαλιά και ο Μούτο στο δεύτερο δοκάρι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για να ανοίξει το σκορ 0-1.

Το γκολ έδωσε θάρρος στους φιλοξενούμενους και κέρδισαν πέναλτι στο 54′, όταν ο Ρόμπλες ανέτρεψε έναν αντίπαλο στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπούργκος εύστοχα και έκανε το 0-2 για την ομάδα του.

Στο 71′ έγινε η επόμενη φάση, μετά από μία σέντρα στην περιοχή ο Κορέα σούταρε δυνατά αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε εντυπωσιακά.

Δεύτερο πέναλτι για την Εϊμπάρ στο 89′, καθώς ο Μπάτρα έκανε κακή εκτίμηση και ανέτρεψε τον αντίπαλό του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ένριχ αλλά ο Ρόμπλες μάντεψε σωστά και κράτησε το 0-2.

Τίποτα άλλο δεν έγινε στον αγώνα μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 15′ Έμερσον, 64′ Χιλ, 80′ Ροντρίγκεζ

Μπέτις (Πελεγκρίνι): Ρόμπλες, Μπάτρα, Σίδνεϊ, Ροντρίγκεζ, Έμερσον (46′ Μοντόγια), Χοακίν, Κουαδράδο (54′ Καρβάλιο), Φεκίρ (70′ Ιγκλέσιας), Μορένο, Τέγιο (54′ Λορέν), Σανάμπρια (70′ Λαϊνέζ)

Εϊμπάρ (Μεντιλιμπάρ): Ντμίτροβιτς, Κορέα, Αρμπίγια, Μπίγκας, Μπούργκος, Εξποσίτο, Ντιόπ, Πόθο, Ινούι, Χιλ (90+3′ Άλβαρεζ), Μούτο (77′ Ένριχ).