Εισιτήριο πρόκρισης για Μάντσεστερ Σίτι και Αταλάντα

Το εισιτήριο για τους “16” πήρε η Μάντσεστερ Σίτι και η Αταλάντα από τον τρίτο όμιλο, καθώς και οι δύο επικράτησαν, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ντιναμό-Μάντσεστερ Σίτι

Νικήτρια με ανατροπή και 4-1 αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Ντιναμό, στην έδρα της δεύτερης.

Με τους βαθμούς που απέσπασε από τη Ντιναμό, η ομάδα του Γκουαρδιόλα τερμάτισε στην κορυφή του τρίτου ομίλου με 14 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πορεία τους στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις 5 βαθμούς.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Όλμο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 34′ με τον Ζεσούς να φέρνει το ματς στα ίσα.

Ο ίδιος 50′ σκόραρε ξανά και η Σίτι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζεσούς νίκησε για τρίτη φορά τον Λιβάκοβιτς, σημειώσει χατ-τρικ. Το τελικό 1-4 του αγώνα το διαμόρφωσε στο 84′ ο Φόντεν.

Σαχτάρ Ντονέτσκ-Αταλάντα

Την ίδια ώρα η Αταλάντα νίκησε τη Σαχτάρ Ντονέτσκ με 3-0 στην έδρα της.

Η Αταλάντα που κατάφερε να πάρει τη νίκη πήρε και αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφού τερμάτισε δεύτερη με 7 βαθμούς, πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι. Η Σαχτάρ θα συνεχίσει την πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ, αφού ολοκλήρωσε στην 3η θέση με 6 βαθμούς.

Ο Καστάνιε στο 66′ άνοιξε το σκορ για τουσ φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 77ο λεπτό του αγώνα, μετά την αποβολή του Ντοντό. Οι φιλοξενούμενοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο και τρία λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς ήρθε να κάνει το 0-2. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκόζενς πέτυχε το τελικό 0-3.