Έκαναν πάρτι Γιούβε και Αταλάντα, απογοήτευσε ξανά η Μίλαν

Για την 18η αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους υποδέχτηκε την Κάλιαρι, νίκησε με 4-0 και βρίσκεται στην κορυφή με 45 βαθμούς, 3 περισσότερους από την Ίντερ που έχει παιχνίδι λιγότερο. Η Κάλιαρι παρέμεινε στην 6η θέση με 29 βαθμούς.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Μίλαν υποδέχτηκε την Σαμπντόρια, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 0-0 και να παραμένουν χαμηλά. Οι  γηπεδούχοι είναι στην 12η θέση με 22 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 16η με 16 βαθμούς.

Η Αταλάντα νίκησε με 5-0 την Πάρμα και βρίσκεται στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 34 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 4η Ρόμα. Η Πάρμα που πραγματοποιεί και αυτή καλή πορεία, δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά από την 6η Κάλιαρι και βρίσκεται στην 7η θέση με 25 βαθμούς.

Γιουβέντους-Κάλιαρι 4-0

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξει την άμυνα της Κάλιαρι, αν και έλεγχε τον ρυθμό οι φάσεις δεν ήταν πολλές και κατάφερε να καθαρίσει στο δεύτερο μέρος χάρις στα γκολ των Ρονάλτο (3) και Ιγκουαίν.

Η ομάδα του Τορίνο είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 13΄ ο Ματουιντί έπιασε ένα ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Όλσεν.

Η Γιούβε έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και στο 28′, ο Ντιμπάλα  έχασε  μεγάλη ευκαιρία μέσα στην περιοχή.  Αφού πήρε τη μπάλα μετά από κόντρα με έναν αμυντικό,  επιχείρησε από καλή θέση να σκοράρει αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Καμία αξιόλογη φάση δε σημειώθηκε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη ο Ρονάλντο έβαλε την μεγάλη κυρία μπροστά στο σκορ. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα και με  μια εξαιρετική κούρσα, έφτασε στην περιοχή και νίκησε με τον Όλσεν για τον 1-0.

Στο 67′ η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα χαμηλά στην δεξιά γωνία και έγραψε το 2-0

Μέσα σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι  πέτυχαν άλλα 2 γκολ. Αρχικά στο 81΄  ο Ιγκουαίν μέσα στην περιοχή με ένα χαμηλό σουτ έγραψε το 3-0 και ένα λεπτό αργότερα  ο Ντόουγκλας Κόστα έδωσε στον Ρονάλντο μια ωραία πάσα και εκείνος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του για το 4-0.

Γιουβέντους: Σέσνι, Κουαντράδο, Ντεμιράλ, Μπουνούτσι, Αλεσάντρο, Ραμπιό, Ματουιντί(83΄Τσαν), Πιάνιτς, Ράμσει(80΄ Ντόουγκλας Κόστα), Ντιμπάλα(70΄Ιγκουαίν), Ρονάλντο

Κάλιαρι: Όλσεν,Κατσιατόρε(61΄Φαράγκο), Βαλουκίεβιτς, Κλαβάν, Πελεγκρίνι, Νάντες, Τσιγκαρίνι(85΄Ολίβα), Ρογκ, Ναιγκολάν, Πέδρο, Σιμεόνε(80΄Τσέρι)

Μίλαν-Σαμπτόρια 0-0

Το μόνο που θα θυμάται κανείς από αυτό το παιχνίδι είναι η επιστροφή του Ιμπραίμοβιτς με την φανέλα της Μίλαν. Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στο Σαν Σϊρο με πολλά μαρκαρίσματα, 2 τραυματισμούς και καμία σχεδόν αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε λίγο ο ρυθμός, η Μίλαν ήταν καλύτερη αλλά δεν κατάφερε καμία από τις δύο ομάδες να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο 47′ Τσαλχάνογλου έχασε την πρώτη ευκαιρία του ματς, όταν λίγο έξω από την περιοχή έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Αουντέρο  να πραγματοποιεί μια τρομερή απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα η Σαμπόρια έχασε και αυτή μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Γκαμπιατίνι  βρέθηκε τετ-α-τετ  με τον Ντοναρούμε, πήγε να τον περάσει, με τον Ιταλό να μην  ξεγελιέται.

Ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς πέρασε αλλαγή στο 55΄και στο 63΄βρέθηκε πολύ κοντά στο να συνδιάσει το ντεμπούτο του με γκολ, όμως ο Αουντέρο πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά που έκανε ο Σουηδός κρατώντας το 0-0.

Στο 72΄Ο Ραφαέλ Λεάο  βρήκε χώρο για να σουτάρει μέσα από την περιοχή μετά από μια κοντινή πάσα, αλλά ημπάλα πέρασε πολύ έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Κρούνιτς(85΄Πακετά), Μποναβετούρα(56΄Λεάο), Μπενασέρ, Σούσο, Τσαλχάνογλου, Πιάτεκ (55΄Ιμπραίμοβιτς)

Σαμπτόρια:Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Σαμπότ, Κόλει, Μουρού, Θόρσμπι, Βιειρά, Λινέτι, Ραμίρες(30΄Ντεπάολι(42΄ Γιάνκτο)), Γκαμπιατίνι, Κουαλιαρέλα (86΄Εκνταλ)

Αταλάντα-Πάρμα 5-0

Εύκολο απόγευμα είχε η Αταλάντα κόντρα στην Πάρμα και καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή του παιχνιδιού, στο πρώτο ημίχρονο προηγούνταν με 3-0 , πέτυχε και άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος.

Μόλις στο 11΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Αλεχάντρο Γκόμεζ δέχτηκε μια πάσα ακριβείας λίγο έξω από την περιοχή και με ένα απίστευτο σουτ που βρήκε και στο δοκάρι νίκησε τον Σέπε για να βάλει μπροστά στο σκορ την Αταλάντα με 1-0.

Η Αταλάντα διπλασίασε τα τέρματα της στο 34΄, όταν Γκόμεζ βρήκε τον Φρόιλερ και εκείνος δεν είχε θέμα μέσα από την περιοχή να νικήσει τον Σέπε για το 2-0.

Στο 43′ η μπάλα βρέθηκε μπροστά στον Γκόζενς και εκείνος δεν είχε πρόβλημα να την σπρώξει στα δίχτυα και να κάνει 3-0.

Η Αταλάντα συνέχισε το πάρτι και στο 60΄ ο Ίλισιτς έπιασε ένα απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Σέπε για το 4-0.

Ο Ίλισιτς είχε κέφια και στο 71 μετά από μια ατομική του ενέργεια, τέλειωσε την φάση με με ένα έξοχο σουτ μέσα από την περιοχή για να γράψει το 5-0.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Παλομίνο, Τζιμσιτί, Χάτερμπουρ, Μάρτεν ντε Ρόον, Φρόιλερ, Γκόζενς, Γκόμες(78΄Μαλινόφσκι), Μουριέλ(72΄Ζαπάτα) , Ίλισιτς(84΄Τραορέ)

Πάρμα: Σέπε, Ιακοπόνι, Άλβες, Πετσέλα, Νταρμιάν, Γκράσι(78΄Μπρούγκμαν), Ερνάνι, Μπαρίγια, Κούτσκα(67΄Λαουρίνι), Κουλουσέφσκι, Σπροκάτι (46΄Ινγκλέζε)