Έκανε την ανατροπή και νίκησε η Μαρσέιγ, απογοητεύει η Λυών

Για την 25η αγωνιστική της Ligue 1 η Λιλ  έχασε εντός έδρας με 1-2 από τη Μαρσέιγ και πλέον η διαφορά που τους χωρίζει είναι στους 12 βαθμούς. Η Λυών σκόνταψε κόντρα στην Στρασμπούρ, ενώ Ρεμς και Μπρεστ πέτυχαν σημαντικές νίκες.

Λιλ -Μαρσέιγ 1-2

Η Λιλ μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος, μόνο εκείνη είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά ο Μανταντά όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σκόραραν με το …καλημέρα με τον Οσιμέν, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Ρονζιέ σπατάλησε το πέναλτι που εκτέλεσε, αλλά μέσα σε 2 λεπτά η Μαρσέιγ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πετύχει μια μεγάλη νίκη, καθώς βρίσκεται μόνη στην 2η θέση με 52 βαθμούς, ενώ η Λιλ έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην 3η θέση και παρέμεινε 4η με 40 βαθμούς.

Ο Όσιμεν στο 4ο λεπτό, πήρε μια κακή πάσα, κοντρόλαρε ωραία, σούταρε προς την δεξιά πλευρά, αλλά ο Μανταντά μπορεί να ήταν εκτός θέσης κατάφερε όμως και εκτινάχτηκε πολύ ωραία πραγματοποιώντας μια θαυμάσια απόκρουση.

Στο 15΄ο Ρεμί δέχτηκε την πάσα, σούταρε πολύ γρήγορα, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς το τέρμα αλλά ο Μανταντά και πάλι έκανε επίδειξη των δυνατοτήτων του με μια εξαιρετική επέμβαση και διατήρησε το μηδέν.

Ο Ικονέ έκανε μια ωραία κούρσα, βρέθηκε σε απόσταση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά η  προσπάθεια που έκανε προς το τέρμα, σταμάτησε στον Μανταντά.

O Οσιμέν πήρε την πάσα από τον Μπαμπά στο 51΄,  εξαπέλυσε ένα σουτ που πήγε κατευθείαν στην αριστερή γωνία και άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Άτσαλο μαρκάρισμα από τον Ντζάλο στο 59΄ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρονζιέ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν που έπεσε και απέκρουσε το πέναλτι.

Στο 67΄ο Μαντάβα νίκησε καταλάθος τον τερματοφύλακα της ομάδας του, πετυχαίνοντας αυτογκολ και ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζερμέν έδωσε μια εκπληκτική πάσα στον Μπενεντέτο, εκείνος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα χαμηλά, στην δεξιά γωνία για το τελικό 1-2.

Λιλ: Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε, Ντζάλο, Μαντάβα, Ονάνα(80΄Γουεά), Σάντσες, Ικονέ, Μπαμπά, Όσιμεν, Ρεμί(75΄Αραούζο)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι(64΄Ακέ), Γκονθάλεθ, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Σανσόν, Καμαρά, Ρονζιέ(89΄Στρόουτμαν), Σάρ, Ζερμέν, Μπενεντέτο(83΄Ράντονιτς)

Λυών-Στρασμπούρ 1-1

Η Λυών δεν κατάφερε να πάρει την νίκη για τέταρτο σερί παιχνίδι και απομακρύνεται από την 4η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μπερτράντ Τραορέ, όμως στο 3 λεπτά πριν την συμπλήρωση του 45λέπτου, ο Ζοχί έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες να κλέψουν την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να  εκμεταλλευτούν την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων. Η Στρασμπούρ βρίσκεται στην 7η θέση με 37 βαθμούς, και βρίσκεται 3 βαθμούς μακριά από την 4η θέση.

Ρεμς- Ρεν 1-0

Η Ρεμς νίκησε τη Ρεν με 1-0 και πλέον βρίσκεται για τα καλά στο κυνήγι της 4η θέσης αφού βρίσκεται 4 βαθμούς μακρία.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλο τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους  να μην μπαίνουν  ποτέ στο κλίμα του αγώνα. Η Ρεμς είχε  την κατοχή και να κατάφερε να πάρει την νίκη στο 72΄,με τον Τουρέ να ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και να φέρνει την ομάδα του 9η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 3η θέση με 41 βαθμούς, έναν παραπάνω από την Λιλ.

Μπρεστ- Σεντ Ετιέν 3-2

Η Μπρεστ πέτυχε μεγάλη νίκη εναντίον της Σεντ Ετιέν με 3-2 και απομακρύνθηκε 7 βαθμούς από τους φιλοξενούμενους στην μάχη που δίνουν για την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το 20΄το σκορ με τον Λάσνε και διπλασίασαν στο 38ο λεπτό τα τέρματα τους με τον Σαρμπονιέ. Ο Καρντονά στο 43΄ έκανε το 3-0 πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος, πέτυχαν 2 γκολ με τους Μπουανγκά και Ντιονί, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι και πλέον βρίσκονται στην 16η θέση, 2 βαθμούς πιο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.