Έκανε το 2/2 η Άρσεναλ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Άρσεναλ κόντρα στη Μπέρνλι με 2-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Premier League.

Αν και προηγήθηκε η ομάδα του Εμέρι, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Η Άρσεναλ έκανε το 2/2 και με 6 βαθμούς φιγουράρει προσωρινά στην κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μπέρνλι είναι έκτη με τρεις βαθμούς.

Μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λακαζέτ, έπειτα από πάσα του Θεμπάγιος, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 43’ ο Μπαρνς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Δεν ήταν όμως αρκετό αυτό, αφού στο 64’ ο Ομπαμεγιάνγκ νίκησε τον Πόουπ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Κίτρινες: Ομπαμεγιάνγκ, Παπασταθόπουλος, Μπαρνς

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλαντ-Νάιλς, Παπασταθόπουλος, Λουίζ, Μονρεάλ, Γουιλοκ, Γκεντουζι, Ομπαμεγιάνγκ, Θεμπάγιος (83’ Τορέιρα), Νέλσον (46’ Πεπέ), Λακαζέτ (71’ Κολάσινατς)

Μπέρνλι: Πόουπ, Λοουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Πίτερς, Γκούντμουντσον (72’ Λένον), Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝειλ, Γουντ (61’ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς