Έκανε το καθήκον της η Σίτι και περιμένει «δώρο» της Γιουνάιτεντ

Εύκολο πέρασμα της Μάντσεστερ Σίτι από το Σέλχαστ Παρκ του Λονδίνου, κερδίζοντας την Κρίσταλ Πάλας με 2-0. Πειστική εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους που πλέον ελπίζουν σε «δώρο» των συμπολιτών τους στο αυριανό ντέρμπι και να κλείσουν την 9η αγωνιστική μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή.

Μέσα σε μόλις δύο λεπτά, η ομάδα του Γκουαρντιόλα πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Αρχικά με τον Ζεσούς στο 39′ και με τον Νταβίντ Σίλβα στο 41′.

Πρώτη καλή ευκαιρία με το σουτ του Μπερνάντο Σίλβα να σταματά εντυπωσιακά ο Χένεσι στο 17′. Σε ακόμα μία φάση ο Χένεσι ήταν σε ετοιμότητα, καθώς παρότι δεν ήταν στην θέση του, κατάφερε να μαζέψει το σουτ του Γκουντογκάν στο 22′.

Χωρίς να έχει βγάλει μια αξιόλογη φάση, οι “Πολίτες” κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ σε λιγότερα από δύο λεπτά. Πρώτα, ο Ντε Μπρούινε έκανε γλυκιά σέντρα για τον Ζεσούς και αυτός με το κεφάλι σημαδεύοντας τη γωνία της εστίας του Ουαλού, άνοιξε το σκορ στο 39′ (0-1). Μετά από λίγο, ο Στέρλινγκ έβγαλε τετ α τετ τον Νταβίντ Σίλβα με απίθανη λόμπα και αυτός νίκησε τον κίπερ των “Αετών” στο 41′ (0-2).

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα δεν εντυπωσίασαν και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μία αρκετά καλή ευκαιρία αλλά σε μόλις δύο λεπτά, κατάφερε να πετύχει δύο εξαίσια γκολ και να έχει σκορ ασφαλείας στο ημίχρονο.

Καλό σουτ του Στέρλινγκ, αλλά πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ουαλού τερματοφύλακα στο 52′. Φοβερή επέμβαση του Χένεσι στο 68′, στο σουτ του Βραζιλιάνου επιθετικού, μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η εξαιρετική εμφάνιση του Χένεσι συνεχίστηκε, βγάζοντας σε κόρνερ το πολύ δυνατό σουτ του Ζεσούς στο 73′.

Δοκάρι για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μπεντέκε, την οποία απέκρουσε ο Έντερσον και έπειτα βρήκε στο δοκάρι του στο 77′.

Δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι, αυτή τη φορά για τους “Σίτιζενς”, σέντραρε ο Γκουντογκάν και ο Ντε Μπρούινε πέτυχε το δεξί δοκάρι του Χένεσι στο 81′.

Ο Ζαχά έκανε ένα δυνατό σουτ στο 89′, αλλά ο Έντερσον απέκρουσε δύσκολα κρατώντας το 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι ήταν πολύ καλύτερη απ’ ότι στο πρώτο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το σκορ σε υψηλότερα επίπεδα πέρα του 2-0. Η Κρίσταλ Πάλας μπήκε στο παιχνίδι ουσιαστικά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Κρίσταλ Πάλας (Χόντγκσον): Χένεσι, Βαν Άανχολτ, Τόμκινς (83′ Νταν), Κέιχιλ, Γουόρντ, Μιλιβόγεβιτς (76′ Μπεντέκε), Σλουπ (56′ Τάουνσεντ), ΜακΆρθουρ, Κουιάτε, Ζαχά, Αγιού

Μάντσεστερ Σίτυ (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Μεντί, Φερναντίνιο, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντ. Σίλβα (80′ Στόουνς), Ντε Μπρούινε (90+1′ Φοντέν), Γκουντογκάν, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Ζεσούς