Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Μπόρατς Μπάνια Λούκα.

Για την πρώτη αναμέτρηση του Β΄ προκριματικού γύρου του Champions League, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 την Μπόρατς Μπάνια Λούκα. Το αποτέλεσμα του δίνει προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (31/7, 22:00) στη Βοσνία.

Η ομάδα του Λουτσέσκου μπήκε αρκετά δυναμικά και πίεζε την άμυνα των Βόσνιων. Η πρώτη σοβαρή ευκαιρία για τους «Θεσσαλονικείς» μετουσιώθηκε σε γκολ- δράστης ο Κουλιεράκης στο 17’.  Πέντε λεπτά αργότερα ο σκόρερ (Κουλιεράκης )ήταν αρνητικός παράγοντας διότι  βρήκε με το χέρι την μπάλα το VAR του καταλόγισε  πέναλτι. Ο Ερέρα ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και στο 22′ έκανε το 1-1. Στο 39’ ο Κουλιεράκης εξιλεώθηκε για το λάθος και έκανε το 2-1 ο Έλληνας άσος εκμεταλλεύτηκε το “ριμπάουντ” από το σουτ του Οζντόεφ. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ διότι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με αντεπίθεση, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των «ασπρόμαυρων» και στο 45’+3 ο Κουλάσιν ισοφάρισε σε 2-2.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ισοφάριση πάτησε το γκάζι και βελτίωσε την απόδοση του. Στο 51’η κεφαλιά του Εκόνγκ έκανε το 3-2 . Στο 77′ ο Σαμάτα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς νικήθηκε απο τον Κουλάσιν . Το 3-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ευτυχές γεγονός το πανό που αναρτήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας από την θύρα 4 με μήνυμα συμπαράστασης για την Ιερά Μονή Εσφιγμένου που παράνομα διώκεται.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Μπάμπα, Οζντόεφ (68’ Καμαρά), Σβαμπ (85’ Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ (69’ Ζίφκοβιτς), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Μπράντον (68’ Σαμάτα).

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μπόγιαν Πουζίγκατσα): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (72’ Χρέλια), Σκόρουπ, Γκράχοβατς, Βούκοβιτς (89’ Κάβιτς), Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς (89’ Χάσουκιτς).