Έκλεισε με νίκη και “100αρα” το BCL ο ΠΑΟΚ

Νίκη ψυχολογίας για τη συνέχεια του στην σεζόν πήρε ο ΠΑΟΚ νικώντας εντός έδρας την Βόννη για την 14η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 103-84 της Βόννης στο “PAOK Sports Arena” και έκλεισε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με νίκη. Ο Δικέφαλος τελείωσε τη σεζόν στην 6η θέση του 4ου ομίλου με 5 νίκες και 9 ήττες, βάζοντας τέλος στη συνέχεια του στη διοργάνωση.

Οι Γερμανοί που ήθελαν νίκη για να ανέβουν στην 1η θέση της βαθμολογίας ηττήθηκαν και έπεσαν το 8-6.

Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Σόρτερ με 23π και Μπεστ με 18 πόντους. Ακολούθησαν Σμιθ και Μπράουν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως κορυφαίους τους Φρέιζιερ με 19 και Μπροϊνινγκ με 14 πόντους.

Αναλυτικά το ματς:

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρέθηκε να χάνει με 0-4 από την Βόννη, όμως ισοφάρισε γρήγορα με τα δυο σερί καλάθια του Ρετ. Οι Γερμανοί ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Φρέιζιερ να κάνει το 4-7. Ο Σαρικόπουλος μείωσε σε 8-10 όμως ο Μπρόινινγκ αύξησε την διαφορά στους 4 (8-12). Ο Άαρον Μπεστ έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ και ο Μαργαρίτης μεγάλωσε το προβάδισμα με λει απ (15-14). Η γερμανική ομάδα προσπέρασε ξανά τον ΠΑΟΚ στο σκορ με ένα 7-0 σερί για το 15-21. Οι φιλοξενούμενοι επέκτειναν το σερί τους σε 9-0 με τις βολές του Φρέιζιερ, με τον Σόρτερ να διακόπτει το σερί για το 17-23. Σαϊμπού και Σίμονς έκαναν το 19-28 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς μείωσαν την διαφορά στο -6, με τον Μπεστ να κάνει το 27-34 και τον Μπρόινινγκ να απαντά. Ο Μπράουν ανέβασε ξανά την διαφορά στους 10, με τον Μπεστ να μειώνει στους 7 με γκολ φάουλ (30-37). Η Βόννη συνέχισε την καλή της εμφάνιση και αύξησε την απόκλιση του σκορ στους 11 (34-45). Παρά το τρίποντο του Φρεϊζιερ, ο Μπεστ μείωσε κάτω από τους 10 με καλάθι και φάουλ, με τον Γουίλιαμς σκοράρει για το 41-48. Σόρτερ και Σμιθ με διαδοχικά τρίποντα έριξαν την διαφορά στον 1 πόντο λίγα δεύτερα πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με το τρίποντο του Σμιθ, για να απαντήσει ο Λόρενς με δικό του σουτ τριών πόντων για το 50-51. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 μεγαλώνοντας το προβάδισμα του σε 59-51, με τον Φρέιζιερ να σκοράρει για την Βόννη και να βάζει στοπ στο σερί των γηπεδούχων (59-53). Οι Γερμανοί μείωσαν στους 4 προσωρινά όμως οι βολές του Σμιθ ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 6 (61-55). Ο Σόρτερ με προσωπικό 5-0 σερί έκανε το 66-57 για τον «Δικέφαλο», ενώ ο Σίμονς μείωσε σε 66-60. Η γερμανική ομάδα έριξε την διαφορά στους 2 με τα καλάθια των Ζίμερμαν και Σίμονς, για να σκοράρει με τρίποντο ο Σόρτερ και να διευρύνει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στους 5 (72-67).

Στην τελευταία περίοδο ο Μπράουν με καλάθι και φάουλ έκανε το 75-67, με τον Σμιθ να συνεχίζει το σερί για το 77-67. Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους με το φόλοου κάρφωμα του Ρετ για το 81-69. Οι δυο ομάδες ανέβασαν τον δείκτη του σκορ με την διαφορά να παραμένει πάνω από τους 10 πόντους (86-75). Το τρίποντο του Μπεστ διέκοψε το 5-0 σερί που έτρεχαν οι Γερμανοί με το οποίο μείωσαν στους 6 προσωρινά (89-80). Ξανά η διαφορά έφτασε διψήφια νούμερα με το κάρφωμα του Ουίλλιαμς για το 93-82. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 100 πόντους με το τρίποντο του Χατζηνικόλα, ενώ το τρίποντο του Τσόχλα έγραψε το τελικό 103-84.

Δεκάλεπτα: 19-28, 47-48, 72-69, 103-84.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Χατζηνικόλας 3 (1), Ιατρίδης, Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Γουίλιαμς 6 (6 ριμπάουντ), Μπεστ 18 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 13 (2/6 τρίποντα), Μαργαρίτης 4, Ρετ 6 (4 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 10 (11 ριμπάουντ), Σόρτερ 23 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Σμιθ 15 (3).

Βόννη (Ο’Σι): Μπάιναπφλ, Μπράουν 8 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντε Ολιβέιρα, Σαϊμπού 12 (1), Σίμονς 10 (2), Μπρούνινγκ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές), Φρέιζιερ 19 (2/7 τρίποντα), Λόρενς 11 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Λίσκα 4, Μπαρτόλο, Σούμποτιτς 2 (1/6 σουτ), Ζίμερμαν 4.