Έκλεψε την νίκη η Γιουβέντους,μεγάλο τρίποντο για την Τορίνο

Για την 21η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο αν και καλύτερη δεν κατάφερε να πάρει την νικη κόντρα στην Γιουβέντους η οποία πηρέ το τρίποντο με 1-2, διατηρώντας την απόσταση από την δεύτερη Νάπολι .

Στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ παρόλο που πάταγε συχνά την περιοχή των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 27΄ με τον Λουίς Αλμπέρτο, αλλά ο Στσέσνι απέκρουσε.

Η «Βέκια Σενιόρα» όντας μπλοκαρισμένη στα καρέ προσπάθησε να βγει στην ανοιχτή άμυνα των γηπεδούχων με τον Κόστα όμως ο Μπαστος τον έκοψε υποδειγματικά.

Με την συμπλήρωση 30΄οι «Λατσιάλι» ήταν αυτοί που είχαν καλύτερη εικόνα στο γήπεδο έχοντας στο 37΄μεγαλη  ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Παρόλο, ο Πολωνός τερματοφύλακας την Γιουβε κράτησε το μηδέν. Λίγο πριν το τέλος η Λάτσιο έχασε σημαντική ευκαιρία με το τετ –α-τετ του  Ιμόμπιλε με τον Ρουγκάνι να προλαβαίνει τα χειρότερα γα την ομάδα του. Αν και η Λάτσιο είχε το πρωταγωνιστικό ρόλο στο γήπεδα το 0-0 συνόδεψε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Λάτσιο ήταν αυτή που είχε την σοβαρότερη ευκαιρία για το  γκολ στο 49΄με το άστοχο σουτ του Λουίς Αλμπέρτο . Λίγο αργότερα ο Ιμόμπιλε δεν κατάφερε να διευρύνει  το σκορ καθως η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Ρουγκάνι βγάζοντας την μπάλα κόρνερ, από το οποίο προήλθε και το 1-0 από το κεφαλιά αυτογκόλ του Τζαν από την εκτέλεση του Λουίς Αλμπέρτο στο 59΄.

Η Λάτσιο μετά το γκολ πάτησε γκάζι παίρνοντας την πλήρη κυριαρχία του ματς, Όμως στο 63΄ο Ιμόμπιλε δεν έγινε απειλητικός διότι το πλασέ του ήταν απελπιστικά άουτ. Στο 68΄ ήταν σειρά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, να προσπαθήσει χωρίς αποτέλεσμα. Κατά την διάρκεια του αγώνα και ενώ όλα έδειχναν υπέρ της Λάτσιο. Η χρυσή αλλαγή του Αλέγκρι ,Ζοάο Κανσέλο, έφερε το ματς στα ίσια κόντρα στην ροή του ματς. Οι παίκτες της Λάτσιο λίγο πριν το φινάλε έριξαν τον Κανσέλο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το τελικό 1-2.

Η Τορίνο πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 από την Ίντερ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους  να χάσουν την ευκαιρία να αποσπαστούν  στην τρίτη θέση από τους διώκτες τους. Για του γηπεδούχους το μοναδικό γκολ της αναμέτρηση το πέτυχε ο Ίτσο στο 35΄ και έβαλε την ομάδα του σε τροχιά Ευρώπη.

Στα άλλα ματς του Ιταλικού πρωταθλήματος. Η Αταλάντα σε ένα μυθικό ματς κατάφερε να βρεθεί από την… κόλαση στον παράδεισο, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας! Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0 από την Ρόμα, απάντησαν με τρία τέρματα και πήραν τον πόντο (3-3).

Ο Τζέκο με δύο γκολ σε μισή ώρα (3’, 33’) έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Ρόμα, για να έρθει ο Ελ Σαράουι στο 40ο λεπτό να γράψει το 3-0. Η Αταλάντα κατάφερε να μειώσει με τον Καστάν πριν το φινάλε του ημιχρόνου και βρήκε ακόμη δύο τέρματα στην επανάληψη, για να φτάσει στο 3-3. Αρχικά, ο Τολόι στο 60΄ μείωσε σε 2-3 και ο Ζαπάτα με το 14ο γκολ του στη φετινή σεζόν να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Τρομερό παιχνίδι και στην Πάρμα, όπου η τοπική ομάδα παρότι προηγήθηκε με 2-0, είδε την Σπαλ να φτάνει σε μια τρομερή ανατροπή (2-3)! Οι Παρμένζι προηγήθηκαν με δύο τέρματα του Ινγκλέζε αλλά σε 17 λεπτά η Σπαλ έφερε… τούμπα το σκορ. Ο Βαλότι στο 70’ μείωσε, με τον Πετάνια πέντε λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει. Ο Φάρες στο 87ο λεπτό υπέγραψε την ανατροπή και το σπουδαίο διπλό για την ομάδα του Λεονάρντο Σιμπλίσι.

Μεγάλο διπλό για την Φροζινόνε, πέρασε με 4-0 από την έδρα της Μπολόνια. Κομβικό σημείο η αποβολή του Ματιέλο στο 13ο λεπτό, ο οποίος άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες και στη συνέχεια… κατέρρευσαν μένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Τζιγκλιόνε έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 18’, με τον Σιάνο να σκοράρει δις στη συνέχεια και τον Πιναμόντι να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το τελικό 4-0.

Παλικαρίσιο τρίποντο πήρε η Φιορεντίνα στην Βερόνα, όπου επικράτησε 4-3 της Κιέβο σε ματς ροντέο. Οι «βιόλα» μπήκαν… αγριεμένοι και αποφασισμένοι να μετατρέψουν σε περίπατο το ματς, παίρνοντας τα ηνία του σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό με πλασέ του Μύριελ, ενώ στο 27’ ο Μπενάσι διπλασίασε τα τέρματα με σουτ από γύρισμα του Σιμεόνε.

Η Κιέβο κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με κεφαλιά του Στεπίνσκι και στάθηκε τυχερή στη συνέχεια, αφού οι ισορροπίες άλλαξαν στο 60’, όταν η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπενάσι για χέρι και ισοφαρίστηκε σε 2-2 από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πελισιέ.

Ήρωας του ματς για τους φιλοξενούμενους αναδείχτηκε ο Κιέζα, ο οποίος επανέφερε τα ηνία του σκορ σε αυτούς στο 80’, με ατομική ενέργεια, ενώ στο 86’ έκανε το 4-2 μετά από γύρισμα του Γκέρσον.

Η ομάδα της Βερόνα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 85’, όταν ο Πελισιέ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που υποδείχτηκε μετά από νέο χέρι της άμυνας της Φιορεντίνα, ενώ το μόνο που κατάφερε να κάνει τελικά ήταν να μειώσει σε 4-3 με κεφαλιά του Τζόρτζεβιτς.