Εκπλήξεις και διπλά για Τζένοα και ΣΠΑΛ

Για την αναβληθείσα 26η αγωνιστική της Serie A, που τελικά διεξάγεται κανονικά σήμερα (8/3) λόγω των κρουσμάτων του κορωνοϊού, η ΣΠΑΛ και η Τζένοα πήραν τις εκτός έδρας νίκες, ενώ τη νίκη πήρε και η άλλη ομάδα της Γένοβας, Σαμπντόρια. Ισόπαλοι χωρίς σκορ Ουντινέζε και Φιορεντίνα.

Να θυμίσουμε πώς όλα τα αθλητικά γεγονότα στην Ιταλία είναι «κεκλεισμένων» των θυρών έως τις 3 Απριλίου.

Πάρμα -ΣΠΑΛ 0-1

Στο πρώτο χρονικά ματς, όπου η αναμέτρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση 75 λεπτών, καθώς υπήρχε το ενδεχόμενο νέας αναβολής.

Η ΣΠΑΛ έφυγε με το διπλό από το Ένιο Ταρντίνι, καθώς επικράτησε με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Πετάνια με πέναλτι στο 71ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 18 βαθμούς, άφησαν ουραγό την Μπρέσια, αλλά είναι μακρυά από την 17η Λέτσε που έχει 25β. Από την άλλη, η Πάρμα παρέμεινε στους 35β. και στην 9η θέση.

Μίλαν- Τζένοα 1-2

Σημαντική νίκη με 1-2 πήρε η Τζένοα επί της Μίλαν στο Σαν Σίρο και πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 17η θέση με 25β, ενώ οι “ροσονέρι” βρίσκονται στην 7η θέση, κυνηγούν την 6άδα, ώστε να έχουν ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Μίλαν βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από την 6η Νάπολι, με την ομάδα του Πιόλι να μετράει μία νίκη στα τελευταία 5 ματς.

Οι “Γκριφόνι” προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, με τα γκολ των Πάντεφ στο 7ο λεπτό και Κασάτα στο 41ο  λεπτό. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 77′.

Σαμπντόρια- Βερόνα 2-1

Η Σαμπντόρια νίκησε με 2-1 τη Βερόνα στο στάδιο Κομουνάλε, μάλιστα με ανατροπή.

Χάρη στα δύο γκολ του Κουαλιαρέλα σε διάστημα δέκα λεπτών (77′ και 86′), η ομάδα της Γένοβας κατάφερε και έφερε… τούμπα τον αγώνα και πήρε μία σημαντική βαθμολογική ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Οντέρο στο 32′.

Η Βερόνα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις πρώτες 6 θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και βρίσκεται στην 8η θέση με 35β. Η Σαμπντόρια είναι στην 16η θέση και ένα βαθμό πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού.

Ουντινέζε- Φιορεντίνα 0-0

Η Ουντινέζε φιλοξένησε τη Φιορεντίνα, αλλά μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες και με κορυφαία ένα σουτ του Μιλένκοβιτς που σταμάτησε στο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Ούντινε αναζητάει τη νίκη εδώ και 7 παιχνίδια, ενώ αυτή ήταν η 4η σερί ισοπαλία της. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 14η θεση με 27β, ενώ με 2 παραπάνω βαθμούς (29β) και στην 13η θέση είναι η Φιορεντίνα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 26ης αγωνισιτκής:

Σαββάτο 29/2

Λάτσιο-Μπολόνια 2-0 (18΄ Λουίς Αλμπέρτο, 21΄ Κορέα)

Νάπολι-Τορίνο 2-1 (19΄ Μανωλάς, 82΄ Ντι Λορέντζο – 90+1΄ Εντέρα)

Κυριακή 1/3

Λέτσε-Αταλάντα 2-7 (29΄ Σαπονάρα, 39΄ Ντονάτι – 17΄αυτ. Ντονάτι, 22΄, 54΄, 62΄ Ζαπάτα, 47΄ Ίλιτσιτς, 87΄ Μουριέλ, 90+1΄ Μαλινόφσκι)

Κάλιαρι-Ρόμα 3-4 (28΄, 89΄ Ζοάο Πέδρο, 75΄ Περέιρο – 29΄, 41΄ Κάλινιτς, 64΄ Κλάιφερτ, 81΄ Μχιταριάν)