Εκτός 8αδας ο Σγουρόπουλος

Εκτός 8αδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων έμεινε ο Γιάννης Σγουρόπουλος. Άξιζε καλύτερη θέση σύμφωνα με τις επιδόσεις του και έδειξε πως έχει δυνατότητες να σταθεί σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στη 16άδα του απλού ηττήθηκε με 4-3 σετ από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του ομαδικού, τον Κινέζο Σου Γινγκμπίν, δεχόμενος ανατροπή από 3-1. Στον αντίστοιχο γύρο του διπλού μικτού με τη Σέρβα συμπαίκτριά του Σαμπίνα Σουργιάν έχασαν συνολικά πέντε ματς πόιντς και τελικά τον αγώνα με 3-2 σετ από τους Ρώσους Βλαντιμίρ Σιντορένκο/Μαρία Ταϊλάκοβα. Ενώ σήμερα ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του πρωταθλητή μας στο Μπέντιγκο της Αυστραλίας.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής τόνισε για τον αθλητή του: «Έχω ζήσει «μάχες» και «μάχες» τόσα χρόνια στα διεθνή τραπέζια, αυτή θα έλεγα ότι ήταν από τις λίγες. Και για να ελαφρύνω κάπως την κατάσταση λίγα λεπτά μετά τον αγώνα να πω ότι ο Γιάννης απέδωσε τόσο καλά στα πρώτα σετ, που αν δεν υπήρχε η χαρακτηριστική διαφορά στη φυσιογνωμία θα νόμιζε κάποιος θεατής ότι αυτός είναι ο Κινέζος και ο Σου ο Ευρωπαίος» ενώ προσθέσει : «Φτάσαμε να προηγηθούμε 3-1 και να βάλουμε τις βάσεις για μεγάλη νίκη. Ο Κινέζος μείωσε εύκολα σε 3-2 κι αποδείχτηκε πολύ κρίσιμο το 6ο σετ. Ήμασταν συνέχεια πίσω και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Στο τέλος όμως, χάσαμε σερβίς και δύο εύκολες μπάλες και στο 3-3 πια ο Γιάννης κουράστηκε. Το τελευταίο σετ δεν μπόρεσε να το κυνηγήσει».