Εκτός έδρας νίκες για Αγγλία και Πορτογαλία, στο τέλος ισοφάρισε η Ουκρανία

Για την 10η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020, νίκες πήραν οι Αγγλία, Βουλγαρία και Πορτογαλία έναντι των Κόσοβο, Τσεχία και Λουξεμβούργο αντίστοιχα. Ισόπαλες αναδείχτηκαν Σερβία και Ουκρανία.

Κόσοβο-Αγγλία 0-4

Η Αγγλία πήρε εύκολη νίκη με 4-0 μέσα στο Κόσοβο. Μεστή εμφάνιση από τους παίκτες του Σάουθγκεϊτ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αλλά και κόντρα σε έναν αδύναμο αντίπαλο.

Ο Βινκς έδωσε προβάδισμα στο 32′ στους φιλοξενούμενους. Ο Τσάμπερλειν βρήκε με πάσα τον μέσο της Τότεναμ και αυτός με ωραίο κοντρόλ βγήκε τετ α τετ με τον Μούριτς και με δυνατό πλασέ τον νίκησε.

Ο Κέιν διπλασίασε τα τέρματα των Άγγλων στο 79′. Ο Στέρλινγκ σέντραρε, η μπάλα κόντραρε και από κοντά ο επιθετικός της Τότεναμ σκόραρε.

Ξανά ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτυ δημιούργησε γκολ, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Ράσφορντ στο 83′. Κάθετη πάσα του Στέρλινγκ και υποδειγματικό πλασέ του επιθετικού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Τραγικό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και τέταρτο γκολ για τους Άγγλους. Ο Κέιν έκλεψε τη μπάλα και ο Μάουντ σε τετ α τετ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Βουλγαρία-Τσεχία 1-0

Σε ένα κακό αγωνιστικά παιχνίδι, η Βουλγαρία νίκησε με 1-0 την Τσεχία. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ του αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μποζίκοβ στο 56′. Εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοβ και δυνατή κεφαλιά του στόπερ της Σλόβαν Μπρατισλάβας στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Κόλαρ.

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία 0-2

Η Πορτογαλία πήρε το τρίποντο μέσα στο Λουξεμβούργο με 2-0. Εύκολη θεωρητικά νίκη για τους φιλοξενούμενους σε ένα σημαντικό παιχνίδι στη μάχη της δεύτερης θέσης για τους Πορτογάλους.

Το σκορ άνοιξε ο Μπρούνο Φερνάντες στο 39′. Ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε με μακρινή μπαλιά πίσω από τη μεσαία γραμμή τον επιθετικό της Σπόρτινγκ Λισαβόνας και αυτός με ωραία τελείωμα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το τρίποντο κλείδωσε ο Ρονάλντο στο 86′. Ο Σίλβα έκανε ακόμα μια εξαιρετική πάσα, βρήκε στην μικρή περιοχή τον Χότα, αυτός κατέβασε, πλάσαρε, αλλά έκανε ασθενή επέμβαση ο Μόρις και ο άσος της Γιουβέντους σκόραρε σε κενή εστία πάνω στη γραμμή.

Σερβία-Ουκρανία 2-2

Η Ουκρανία έφυγε με την ισοπαλία στο 90+3′ κόντρα στην Σερβία με 2-2 στο Βελιγράδι. Πολύ ισορροπημένο παιχνίδι και η ισοπαλία φάνταζε το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, αν και οι γηπεδούχοι κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Τάντιτς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 9′ μετά από χέρι εντός περιοχής του Ματβιένκο. Στη κάτω δεξιά γωνία του Πιατόβ η μπάλα από το πλασέ του επιθετικού του Άγιαξ. Ο Γιάρεμτσουκ ισοφάρισε με κεφαλιά στο 33′. Ο Τσιγκάνκοβ βρήκε λίγο χώρο στα δεξιά, σέντραρε και ανενόχλητος ο επιθετικός της Γάνδης με κεφαλιά, νίκησε τον Ραίκοβιτς.

Ο Μίτροβιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 56′. Ο Τάντιτς έκανε κάποιες προσποιήσεις στα ορια της μεγάλης περιοχής, σήκωσε τη μπάλα για τον επιθετικό της Φούλαμ που βρισκόταν μόνος του στη μικρή περιοχή. Είχε το χρόνο να κατεβάσει και να εκτελέσει υποδειγματικά τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Ο Μπεσιεντίν κατάφερε να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στους φιλοξενούμενους στο 90+3′. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιαρμολένκο έκανε παράλληλη πάσα στην περιοχή, ο επιθετικός της Ντιναμό Κιέβου έκανε ένα αργό πλασέ αλλά πήγε στη γωνία του Ραίκοβιτς και αυτός δεν μπόρεσε να αποσιωπήσει τον κινδυνο .