Εκτός έδρας νίκη για την Ρόμα

Στην 31η αγωνιστική της Σέριε Α, η Σαμπντόρια υποδέχτηκε την Ρόμα στο Λουίτζι Φεράρις αλλά ηττήθηκε με 0-1.

Η Σαμπντόρια είχε την κατοχή της μπάλας και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρουν ρυθμό και κατάφεραν να απειλήσουν λίγο πριν το ημιχρόνιο τον Αουδέρο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένουν.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν από την πλευρά των γηπεδούχων και στο δεύτερο μέρος, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν βρει αρκετό χώρο για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, κατάφερε να διασπάσει την άμυνα και να ανοίξει το σκορ στο 75 ‘. Ο ντε Ρόσι πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα και έκανε το σουτ για το 0-1.  Η Σαμντόρια έφτασε στην ισοπαλία με τις καθυστερήσεις, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, με αποτέλεσμα 0-1 να μείνει τελικά.

Κίτρινες: Σάπναρα, Γκαμπιαντίνι – Σικ, Κολάροφ

Σαμπντόρια: Άουδερο, Μούρου, Τονέλι, Άντερσεν, Σάλα, Λινέτι (Γκαμπαντίνι 58 ‘), Βιέιρα (Σάου 89’), Πράετ, Σάπναρα (Γιαμπάολο 58 ‘), Κουαλιαρέλα, Ντεφρέλ

Ρομά: Μιραντέ, Κάρσντορπ (Ζεσού 51 ‘), Μανωλάς, Φάτζιο, Κολάροφ, Πελεγκρίνι (Τζέκο 66’), ντε Ρόσσι, Κριστάντε, Ζανιόλο, Σικ, Κλουβέρτ (Ελ Σαράουι 72 ‘)