Εκτός έδρας συντριβή για τον Προμηθέα

Με 0/2 άρχισε τις υποχρεώσεις του στο EuroCup της νέας χρονιάς ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς γνώρισε βαριά ήττα από την Τρέντο.

Η ιταλική Τρέντο στάθηκε καλύτερα μέσα στο παρκέ απέναντι σε έναν κακό Προμηθέα και νίκησε με το εντυπωσιακό 78-51 για την δεύτερη αγωνιστική του EuroCup. Ο Λουκ Μέι με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 12 πρόσθεσε ο Τζακόρι Ουίλιαμς. Στον αντίποδα, ο Μιχάλης Λούντζης ήταν ο μόνος διψήφιος για τους Πατρινούς με 16 πόντους.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε ένα πολύ κακό ματς, ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο και πέρα από το σχεδόν μηδαμινό σκοράρισμα, τελείωσε το παιχνίδι με 3/24 τρίποντα και 19 λάθη.

Στον επόμενο αγώνα, η Τρέντο θα παίξει στις 13/10 με τη Ναντέρ στη Γαλλία, ενώ ο Προμηθέας θα ταξιδέψει στην Προύσα για να αντιμετωπίσει την Μπούρσασπορ την ίδια ημέρα στις 20:00.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πάτρας, άρχισε δυναμικά το ματς και με έναν Αγραβάνη σε εξαιρετική κατάσταση, που έκανε φοβερή και σημαντική ζημιά στην Τρέντο, ο Έλληνας φόργουορντ συνέβαλε τα μέγιστα με τους οκτώ σερί πόντους που πέτυχε, για το 15-18 των «Αχαιών» στο τέλος της περιόδου.

Η Τρέντο αντέδρασε και μείωσε άμεσα και πήρε το προβάδισμα για λίγο (22-18). Ωστόσο, ο Προμηθέας είχε την δική του απάντηση, αφού διαμόρφωσε το σκορ 23-27 (στο 17′). Όμως, ένα επιμέρους 13-2 της Ιταλικής ομάδας, άλλαξε τα δεδομένα και έφερε τα πάνω κάτω στο σκορ, με το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε στο 36-29 (στο 20′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτη καταστροφή για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού. Η Τρέντο ήταν το αφεντικό και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ενώ την ίδια ακριβώς στιγμή ο Προμηθέας χώλαινε επιθετικά. Με επί μέρους 14-4 πήγαν τη διαφορά στους 17 (50-33) από τρίποντα των Μπράουν – Μέι και δεν του επέτρεψαν στη ομάδα της Πάτρας, να πιστέψει σε μία μεγάλη ανατροπή. Έτσι το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με με μία διαφορά της τάξης των 23 πόντων για το  67-41 (στο 30′).

Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος ήταν απλά μία τυπική διαδικασία και κατά τον συγκεκριμένο τρόπο η Τρέντο εξασφάλισε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 78-51.

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.

Τρέντο (Μπριένζα): Μάρτιν 7 (1), Πάσκολο, Κόντι 6 (1), Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φοράι 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάντερς 4, Μετσανότε 10 (2), Μόργκαν 6 (1), Γουίλιαμς 12 (7 ριμπάουντ), Λάντουρνερ 2, Μέι 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 2, Αγραβάνης 9 (2/7 σουτ, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Νίξον, Γιαννόπουλος 8 (1/7 τρίποντα), Μίλερ 4 (2/10 σουτ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 17/37 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 8/10 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 16/29 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 10/13 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη