Εκτός Ευρώπης ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ αν και κέρδισε με 3-2 την Σλόβαν Μπρατισλάβα στη Τούμπα, δεν κατάφερε να προκριθεί, καθώς η ήττα με 0-1 της Σλοβακίας, του στέρησε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Σλοβαν άνοιξε το σκορ με τον Μεντβέντεφ στο 38′,με απίστευτο σουτ στην πρώτη ευκαιρία στην εστία του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο μέρος η αλλαγή του Σφιντέρσκι, έδωσε άλλον αέρα στον “δικέφαλο του Βορρά” με δυο γκολ σε ένα λεπτό. Αρχικά ισοφάρισε με τον Λημνιό (49′) και στο επόμενο λεπτό ο Σφιντέρσκι (50′) έκανε το 2-1. Η σλοβάκικη ομάδα ισοφάρισε στο 62′ μετά από κόρνερ και μια σειρά από κόντρες, έφτασε η μπάλα στον Ντε Μάρκο που με κοντινή προβολή έκανε το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει το 3-2 στο 87′ με τον Γιαννούλη, αλλά παρά το πλήθος των ευκαιριών (29 τελικές! συνολικά) που έχασε, δεν μπόρεσε να πετύχει ακόμα ένα που θα του χάριζε την πολυπόθητη πρόκριση.

Για 2η φορά τα τελευταία τρία χρόνια μένει εκτός ομίλων Europa League και πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας κοιτάζουν τις εγχώριες διοργανώσεις.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (64′ Μίσιτς), Ελ Καντουρί (31′ Ντούγκλας), Λημνιό, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (46′ Σβιντέρφσκι), Άκπομ.

ΣΛΟΒΑΝ (Γιαν Κόζακ): Γκρέιφ, Ντε Γκαμπς, Μόχα, Σποράρ, Ιμπαίμ, Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίνκοφ, Μπάιριτς, Ντε Μάρκο