Απέδρασε με τον βαθμό η Θέλτα

Η Έλτσε ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Θέλτα

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν η Έλτσε με τη Θέλτα στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Φιντέλ (4′), όμως η ομάδα του Βίγο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρις στο γκολ του Μινά στο 41′.

Οι “κηπουροί” συνέχισαν το κακό σερί των 7 αγώνων χωρίς νίκη, μένοντας στην 17η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 8η θέση ισοβαθμώντας με τη Χετάφε.

Μόλις στο 3′ λεπτό μετά από χέρι εντός της μεγάλης περιοχής της Έλτσε, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Θέλτα. Ο Φιντέλ Τσάβες ανέλαβε την εκτέλεση και μόλις στο 4′ λεπτό το σκορ άνοιξε.

Στο 23′ και στο 28′ λεπτό ο Μέντεθ ήρθε δύο φορές αντιμέτωπος με τον Μπαδία, όμως και τις δύο φορές ο πορτιέρο της Έλτσε είπε ”όχι” στον φορ των φιλοξενούμενων.

Στο 41′ λεπτό ένα χαμηλό σουτ του Μίνα στην αριστερή γωνία του τέρματος, έφερε την ισοφάριση για τους ”ιππότες” (1-1).

Η δράση του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε με αυτή του πρώτου, αφού οι φάσεις παρέμειναν λίγες.

Για άλλη μια φορά ο Μίνα δοκίμασε την τύχη του, με ένα καλό σουτ στο 58′ λεπτό, όμως η μπάλα πέρασε πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι του Μπαδία.

Μέχρι το 80′ λεπτό το παιχνίδι ήταν κλειστό και από τις δύο πλευρές, στερώντας μας δράση και παραπάνω φάσεις.

Ωστόσο στο 81′ λεπτό ο Άσπας έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού πέρασε χιλιοστά από το δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις η Έλτσε έφτασε πολύ κοντά στο να ”κλέψει” τους τρεις βαθμούς, στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Σάντσες έπιασε μια δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε πολύ κοντά από το οριζόντιο δοκάρι.

Σκόρερ: 4′ Τσάβες, 41′ Μίνα

Κίτρινες: Σουάρεθ, Γκονθάλεθ, Μπογιέ, Ολάτζα, Άσπας

Έλτσε (Αλμιρόν): Μπαδία, Φερνάντες, Μπαραγάν, Βερδού, Γκονθάλεθ( 60′ Χοσέμα), Τσάβες( 39′ Σάντσες), Μορέντε, Μφουλού( 61′ Γκούτι), Μαρκόνε, Μίλα( 61′ Ριγκόνι/77′ Νίνο), Μπογιέ

Θέλτα(Οσ.Γκαρθία): Μπλάνκο, Μάγιο, Έιντου, Μουρίγιο, Ολάτζα, Τάπια( 66′ Μπελτράν), Άσπας, Μέντεθ, Σουάρεθ, Νολίτο, Μίνα( 77′ Ροντρίγκες)