Ελλάδα-Κόσοβο: Δεν “Χ”άρηκε η Εθνική

Η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου με ισοπαλία κόντρα στο Κόσοβο.

Για την 10η και τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου κυπέλλου, η Εθνική Ελλάδος έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στο Κόσοβο και ολοκλήρωσε με αυτό τον τρόπο τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου.

O αγώνας:

Στην πρώτη καλή στιγμή, στο 10ο λεπτό, η Εθνική ομάδα είχε δοκάρι με το σουτ του Ανδρέα Μπουχαλάκη μετά την απομάκρυνση της άμυνας των Κοσοβάρων που κατέληξε στην οριζόντια δοκό.

Στο 30′ η επόμενη ευκαιρία είχε και πάλι γαλανόλευκο χρώμα με την εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα από πλεονεκτική θέση που ανάγκασε τον Μούριτς σε εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ.

Στο 34′ ο Δουβίκας πήρε την γυριστή κεφαλιά, όμως δεν βρήκε εστία ύστερα από το γύρισμα του Τσιμίκα.

Στην επόμενη φάση ο Ράσιτσα έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η Εθνική βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 44ο λεπτό με δράστη τον Μασούρα. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού βρέθηκε σε καίριο σημείο ύστερα από την σέντρα του Δημήτρη Πέλκα και με γυριστή κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την Ελλάδα.

Η “Επίσημη αγαπημένη” μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος με στόχο να διευρύνει το σκορ και να πάρει την νίκη. Για του λόγου το αληθές, στο 53′ ο Μασούρας έχασε σημαντική ευκαιρία με προβολή να διπλασιάσει τα τέρματα της Εθνικής Ελλάδος.

Η Ελλάδα πίεσε αλλά δεν έβρισκε εύκολα δίοδο προς τα καρέ του Κοσόβου και απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ όπως αυτό του Πέλκα στο 60′ και το Μάνταλου πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 75′ ωραία συνεργασία μεταξύ Τζόλη και Πέλκα με τον τελευταίο να επιχειρεί να κρεμάσει τον Μούριτς αλλά ο Κοβάρος να του λέει όχι.

Στο 76′, το Κόσοβο έφερε το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Ραχμάνι μετά την σέντρα του Ζέγκροβα.

Στην συνέχεια, η Εθνική προσπάθησε να πετύχει το τέρμα που θα την έδινε την νίκη, όμως ο Βρουσάϊ στο 94ο λεπτό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μούριτς και μοιραία έμεινε το 1-1

Σκόρερ: 44′ Μασούρας – 76′ Ραχμάνι

Κίτρινες: 29′ Σχάλα, 57′ Μουρίκι

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Γούτας, Τζαβέλλας(80′ Παυλίδης), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Πέλκας(80′ Βρουσάϊ), Μάνταλος, Μασούρας(86′ Λημνιός), Δουβίκας(66′ Τζόλης)

Κόσοβο (Γκλίχα): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Φαζίλι, Αλίτι, Ιντρίζι(86′ Καστράτι), Σχάλα(70′ Σαλίμι), Λοσάι(46′ Ζέγκροβα), Μπερίσα, Ράτσιτσα(80′ Σελμάνα), Μουρίκι