Ελλάδα-Σερβία: Μαγική νίκη από μαγικά παιδιά

Η Ελλάδα νίκησε τη Σερβία στην παράταση με μυθική εμφάνιση από τους Ρογκαβόπουλο και Μωράϊτη.

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε στα Λιόσια τη Σερβία με 97-92 στην παράταση μετά από μια μαγική εμφάνιση με μυθικούς πρωταγωνιστές τους Ρογκαβόπουλο και Μωραϊτη.

Η αναμέτρηση και το αποτέλεσμα μικρή σημασία είχαν για την Εθνική μας καθώς έχει ήδη προκριθεί, κάτι που δεν συμβαίνει με τη Σερβία, ωστόσο οι παίκτες με την εμφάνιση τους έδειξαν γιατί αυτή η ομάδα έχει παρόν και μέλλον.

Για να φτάσει όμως η Ελλάδα στην νίκη έπρεπε και χρειάστηκε να γυρίσει από μια διαφορά 7 πόντων με την οποία έχανε στην τρίτη περίοδο(55-62) και αφού κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει(80-80) και να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση στη συνέχεια και στο έξτρα πεντάλεπτο έβγαλε χαρακτήρα και έφτασε στην μεγάλη από άποψη γοήτρου νίκη.

Η Εθνική έφτασε στην νίκη γιατί στο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα έβγαλε χαρακτήρα, είχε ενέργεια στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ενώ ήταν και πιο ψύχραιμη εκεί που έπρεπε.

Η Σερβία από την πλευρά της έχασε το ένα από τα δύο ματς μπόλ πρόκρισης και πλέον τώρα κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία θα παίξει τα ρέστα της ώστε να μην μείνει έξω από το μεγάλο ραντεβού του παγκοσμίου μπάσκετ.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έκανε το παιχνίδι της ζωής του ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους και με στατιστικά για όσκαρ(3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ). Ο Ρογκαβόπουλος όμως δεν ήταν μόνος είχε δίπλα του άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Μωράϊτη ο οποίος πέτυχε  23 πόντους και είχε μια γεμάτη στατιστική. (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου πενταλέπτου της αναμέτρησης. Το 6-3 της ελληνικής ομάδας (5’), έγινε 6-13 (7’40’’) με την ελληνική ομάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο με 2/6 τρίποντα και 0/8 δίποντα! Οι Σέρβοι έφτασαν στο 12-19 (12’), με την Ελλάδα να επιστρέφει και να πλησιάζει στον έναν (20-21, 13’45’’) με τους Ρογκαβόπουλο, Μωραϊτη και Χουγκάζ και καλύτερη άμυνα. Τα μακρινά σουτ έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Πέσιτς που έφτασε ως το 20-28 (14΄40’’) με τρίποντο του Σίμανιτς. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει για το 28-36 (19’30’’), τον Μωραϊτη να γράφει το 30-36 και τον Σίμανιτς να επιστρέφει για να γράψει το 30-39 από τα 6μ75 με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η Σερβία έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (30-42, 20’15’’). Τολιόπουλος και Καλαϊτζάκης έγραψαν το 35-44 (23’) με το γεμάτο γήπεδο να στηρίζει κάθε προσπάθεια της ελληνικής ομάδας. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν η κολώνα των φιλοξενούμενων, αυτός που ουσιαστικά ηγήθηκε της ομάδας του και τη βοήθησε να φτάσει στο 50-62. Ο επίλογος της τρίτης περιόδου όμως ανήκε στον Δημήτρη Μωραϊτη, ο οποίος νίκησε το χρόνο και ευστόχησε με τη λήξη σε ένα πολύ μακρινό τρίποντο για το 55-62!

Η Ελλάδα συνέχισε και με τους Ρογκαβόπουλο – Χουγκάζ μείωσε στους δύο (63-65, 33′) με τον δεύτερο να γράφει από τη γραμμή και το 69-68 (35’20΄΄). Ο Δημήτρης Μωραϊτης πήρε τη σκυτάλη για το 71-68 (36′) με το γήπεδο στο πόδι! Ο Μιλουτίνοφ ήταν εκεί για να ξαναδώσει με ένα ακόμη κάρφωμα το προβάδισμα στη Σερβία (73-75, 37’30”). Ο ίδιος έγραψε και το 78-80, αλλά ο Μωραϊτης ήταν εκεί για το 80-80, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε την Ελλάδα στη θέση του οδηγού με τρία τρίποντα (89-85)! Ο Χατζηδάκης με διπλή προσπάθεια έγραψε το 91-87 με 35” στο ρολόι!

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης διαμόρφωσε το 93-89, αλλά ο Νταβίντοβατς απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων (93-92) με 16” για το τέλος. Ο Γιάραμαζ έκανε το φάουλ στον Μωραϊτη που κρίθηκε αντιαθλητικό από τους διαιτητές για να γίνει το 95-92! Οι Σέρβοι έκαναν το φάουλ στον Ρογκαβόπουλο, ο οποίος συνέχισε εύστοχος για να γράψει το τελικό 97-92!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Καστίγιο, Μάρκες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς