Ελλάδα U19: Νίκη κόντρα στη Σενεγάλη, έπειτα από διπλή παράταση

Η Εθνική U19, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε της Σενεγάλης ύστερα από δύο παρατάσεις, με 102-97 και συνεχίζει την προσπάθειά της για να καταλάβει την 9η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κρήτης.

Η Ελλάδα νίκησε τη Σενεγάλη (97-102) σε αγώνα διάρκειας 50 λεπτών και θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή για τις θέσεις 9-12.

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν ομολογουμένως αδιάφορο, η Εθνική Εφήβων ωστόσο πραγματοποίησε την κορυφαία της εμφάνιση στη φετινή διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε της Σενεγάλης στη δεύτερη παράταση με 97-102 (85-85 κανονική διάρκεια, 92-92 α’ παράταση) κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την 9η θέση.

Κανονική διάρκεια αγώνα

Οι Αφρικανοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 21-11 (7΄), ωστόσο κάποια προσωπικά καλάθια επανέφεραν την Εθνική ομάδα σε σχέση με το σκορ. Μάλιστα πριν το ημίχρονο πήραν και το προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα κατάταξης ξεκίνησε με την Σενεγάλη να αντιδράει και με δικό της σερί 9-0 να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 51-49 (στο 23′). Η Εθνική μας ήταν “κοιμισμένη”, αφού το επιμέρους σκορ των αντιπάλων της έφτασε στο 15-2 και το σκορ έγινε 57-52 (στο 25′). Η Σενεγάλη διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα (63-57 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, ελληνικό σερί 7-0 και σκορ 64-63.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος με διαδοχικά εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 έβαλε την Ελλάδα μπροστά σκορ, όμως με το σκορ στο 82-85, οι διεθνείς μας δεν έκαναν φάουλ και ο Φαγέ με εύστοχο τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Α’ Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η κούραση και η έλλειψη “καθαρού” μυαλού ήταν εμφανής για την Εθνική, κάτι που η Σενεγάλη εκμεταλλεύτηκε και με σερί 7-0, προηγήθηκε με 92-85 2 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. 1′ Λεπτό πριν το φινάλε με τρίποντο ο Αρσενόπουλος μείωσε σε 92-89 και ο Ρογκαβόπουλος αμέσως με δικό του τρίποντο στα 36′ δευτερόλεπτα, ισοφάρισε σε 92-92 και τελικά το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Β’ Παράταση

Η Εθνική με τους ίδιους πρωταγωνιστές αυτή τη φορά βρήκε λύσεις επιθετικά σε συνδυασμό και με την πολύ καλή μας άμυνα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την σπουδαία νίκη με 102-97.

Παίκτες κλειδιά

Κορυφαίος της Εθνικής μας ομάδας αλλά και του αγώνα, ήταν ο Αρσενόπουλος με 35 πόντους (3/9δ., 8/13τρ., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα κι ένα λάθος. Με double double ολοκλήρωσε ο Στράτος Βουλγαρόπουλος (12π., 10ρ.).

Ο Μπιράμ Φαγέ είχε 34 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85 (α’ παρ.) 92-92, (β’ παρ) 97-102