Έλληνες του εξωτερικού: Ένα γκολ στο ντεμπούτο του Βρουσάι και τρεις ασίστ

Ένα γκολ, από τον Μάριο Βρουσάι στο ντεμπούτο του με την Βίλεμ και τρεις ασίστ (από Παπασταθόπουλο (Αρσεναλ)  Παυλίδη  (Βίλεμ-ντεμπούτο) και Λάμπρου  (Φορτούνα Σιτάρντ) , ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα γήπεδα του κόσμου, το Σαββατοκύριακο:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ στη νίκη της με 2-0 στο ντέρμπι επί της Τσέλσι.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά), στο εντός έδρας 0-0 με την Μπέρνλι.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Μίλγουολ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) νίκη με 3-2 επί της Τορίνο στη Ρώμη.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Eίδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία ( 2-2) με την Έμπολι.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε):  Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής, λόγω τραυματισμού.
Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε το 78ο λεπτό τον Εσβέιν στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μάιντς.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί του Ανόβερο.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα από την Μπαρτσελόνα με 3-1.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ):  από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Καέν.
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Άλκμααρ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (4-4) με την  Χέρενφεν.
Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιτάρντ): Αντικατέστησε τον Στόκερς στο ημίχρονο και έδωσε την ασίστ για το μοναδικό γκολ της ομάδας στην ήττα με 5-1 στην έδρα της Ντε Γκράαφστσαπ.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ): Πέρασε αλλαγή  στο 76 στη θέση του Οζμπιλιτς και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0 επί της Μπρέντα.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Μπήκε στο 46′ στη θέση του Κρίστινσον στη νίκη επί της Μπρέντα με 2-0 και έδωσε την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του.
Καλούδης Λεμονής (Τέλσταρ): Εκτός αποστολής.
Σάββας Μούργος (Ντόρντρεχτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Οστάνδης.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά)στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπριζ.
Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 67` τον Ουάλι , στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης.
Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Ξεκίνησε βασικός στο 1-1 με την Σερκλ Μπριζ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75′ από τον Φουλόν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός ( 90 λεπτά) στη εκτός έδρας νίκη  με 1-0 επί της Γκιμαράες.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): ): Βασικός ( 90 λεπτά) στη εκτός έδρας νίκη  με 1-0 επί της Γκιμαράες.
Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Εκτός αποαστολής .
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σίβασπορ.
Ανδρέας Τάτος (Αλτάι):  Βασικός στη νίκη επί της Ουμρανίγεσπορ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 85′ από τον Κανκάγια.

ΙΣΡΑΗΛ
Θανάσης Παπάζογλου (Χάποελ Χάιφα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μπνέι Σακχνίν.