Ελληνικός «εμφύλιος» στον ημιτελικό του «Citi Open»

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος ήρθαν αντιμέτωποι στον ημιτελικό του «Citi Open», με τον Κύργιο να παίρνει την πρόκιριση στον τελικό επικρατώντας με 2-1 (4-6, 6-3, 6-7).

Ο Ελληνοαυστραλός έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τον Τσιτσιπά, Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στο 2ο σετ, ο Κύργιος πίεσε τον αντίπαλό του, κάνοντας το μπρέικ, που σε αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του αποτέλεσμα από 2-0 σε 5-2, ενώ πήρε τελικά το σετ με 6-3.

Στο 3ο σετ, ο Κύργιος προηγήθηκε με 5-1, αλλά ο Τσιτσιπάς έφτασε στην ισοφάριση (5-5), ενώ στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 6-5. Στην συνέχεια, ο Ελληνοαυστραλός έκανε το 7-6, για την εκ νέου ισοφάριση του Τσιτσιπά στο 7-7.

Στο τέλος, ο Κύργιος εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του, έκανε το 8-7 και πήρε την πρόκριση στο τελικό.

Η αναμέτρηση διήρκησε περισσότερο από δύο ώρες και αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κύργιος φτάνει σε τελικό για δεύτερη ορά μέσα στο 2019, με την τελευταία να είναι στο Ακαπούλκο στο Μεξικό – ένα τουρνουά που ο τενίστας είχε κατακτήσει.