Ελπίδες για πρόκριση στο Καραϊσκάκη

Για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα λίγκ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο «Βιγιαμαριν» καθως ηττήθηκε με 1-0 από την Μπέτις, παρόλο που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δυνατή παρουσία. Πλέον οι «Πειραιώτες» θα πρέπει να νικήσουν την Μίλαν τουλάχιστον με 2-0 στο Φάληρο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά θετικός απειλώντας πρώτος στο 6΄με το άστοχο σουτ του Μπουχαλάκη. Στην συνέχεια η Μπέτις προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της, αλλά η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν καταλυτική. Στο 13΄ οι Πειραιώτες με τον Καμαρά απείλησαν τον Ρόμπλες. Στο 17΄ οι ανδαλουσιανοί κέρδισαν πέναλτι χάρις στο κεφαλοκλείδωμα του Σισέ στον Μαντί, ο Σέρχιο Λεόν ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών αλλά ο Σα ήταν σε ετοιμότητα, ο Πορτογάλος τερματοφύλακας σε δεύτερο χρόνο  αποσιώπησε τον κίνδυνο εκ νέου από τον Πέδρο Λεόν στο «ριμπάουντ» από το πέναλτι.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απάντησε στο 29΄ με την άστοχη κεφαλιά του Μπουχαλάκη ύστερα από την σέντρα του Τσιμίκα. Παρά το κάλο του πρόσωπο ο Ολυμπιακός δέχτηκε το γκολ στο 39΄ από το σουτ του Κανάλες. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι  αντέδρασαν εξαιρετικά απειλώντας  στο 42΄ με το κοντινό πλασέ του Φορτούνη όμως ο Μαντί απέκρουσε στην γραμμή. Δυο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έγινε απειλητικός ωστόσο το  φάουλ αποκρούστηκε από τον Ζοέλ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ πρώτοι στο 47΄ με τον Λο Σέλσο όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κανάλες δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Πορτογάλο πορτιέρο. Στην συνεχεία οι Ισπανοί  έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά  τους, αλλά στο 59′ το σουτ του Σανάμπρια σταμάτησε στο δοκάρι.

Προς το φινάλε του αγώνα ο εξαιρετικός  Σα κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, σε διπλή ευκαιρία της Μπέτις με δράστες τους Σανάμπρια και Ινούι.  Ο Ολυμπιακός καθ’ όλη την διάρκεια δεν άφησε τον αγώνα πιέζοντας την άμυνα της ομάδας του Σετιέν, χάνοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια  στο 93′ με την άστοχη κεφαλιά του Σισέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Μπέτις (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα (74′ Χάβι Γκαρθία), Κανάλες, Σέρχιο Λεόν (63′ Ινούι), Σανάμπρια, Τέγιο (83′ Μπαραγάν), Σίντνεϊ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Τσέλσο, Μαντί

Ολυμπιακός (Πέδρ Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (81′ Νάτχο), Μπουχαλάκης (58′ Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72′ Ναουέλ), Φορτούνης