Έμειναν ισόπαλες η Νις με τη Ρεν και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν

Για την 21η αγωνιστική στην Γαλλία, η Νις φιλοξένησε την Ρεν, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 1-1 και τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν στην 5η θέση, καθώς τώρα βρίσκονται στην 10η θέση με 29 βαθμούς. Από την πλευρά της η Ρεν παρέμεινε στην 3η θέση με 37 βαθμούς, αλλά έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 2η Μαρσέιγ.

Στο πρώτο μέρος η Νις ήταν καλύτερη από την Ρεν είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της, δεν βρήκαν στόχο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντόλμπεργκ έβαλε μπροστά την Νις στο σκορ, η Ρεν ανέβηκε μετά, έχασε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και τελικά το κατάφερε στο 81΄με τον Τέιτ.

Στο 16΄ο Μαουρίς είχε  μια σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντόλμπεργκ, μετά από σέντρα, έπιασε την κεφαλιά, αλλά όπως και με τον Μαουρίς, έτσι και τώρα η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Ντόλμπεργκ και πάλι απείλησε στο 33΄,  με τον επιθετικό της Νις, να βρίσκεται μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε σε αυτόν, αλλά το σουτ που επιχείρησε, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 48΄η Νις άνοιξε το σκορ. Ο Μελού διάβασε ωραία την φάση, έδωσε την πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Ντόλμπεργκ , ο οποίος δε είχε θέμα μέσα στην περιοχή να ανοίξει το σκορ για το 1-0.

Η Ρεν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια στο 67΄. Ο Νιαγκ πήρε την μπάλα πάσα στην μικρή περιοχή σούταρε, το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι!

Στο 81΄ο Τέιτ ήταν στο σωστό σημείο, την σωστή στιγμή, για να πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή και να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ραφίνια ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Νις: Μπενίτεθ, Ερελ, Ντανίλο, Ντάντε, Σαρ(74΄Νσόκι), Μαολίντα(74΄Γκανάγκο), Μελού, Σιπριέν, Ουνάς, Μαουρίς, Ντόλμπεργκ

Ρεν: Μεντί, Μπόι, Ζανιόν, Μορέλ, Μαουασά(50΄Ζελίν), Ραφίνια, Καμαβίνγκα, Σικιλί, Τέιτ, Χόνου(76΄Γκνομπο), Νιάγκ